Zafer Önen - Tiyatrodan önce müzik vardı

Yayın Tarihi : 13 Aralık 2016
5815
Zafer Önen, müzisyen olarak başladığı sanat yaşamının uzun bölümünü tiyatro sahnelerinde geçirdi. Yüzlerce filmde de oyuncu ve seslendirme sanatçısı olarak görev aldı.

 

40 yıl önce Ankara Devlet Operası Şan Bölümü'nde öğrenim görerek müziğe başlayan Zafer Önen, Orhan Sezener Orkestrası'yla sahneye çıkmış...Sahnelerde 39. yılını dolduran bir sanatçı... Tiyatrocu, sinemacı, dublajcı, müzisyen, şarkıcı... Kısacası "komple bir sanatçı".

Müzikallerde, tiyatrolarda, beyazperde de sık sık karşımıza çıkan Zafer Önen'in ayrıca, "Direklerarası"nın ünlülerinden kantocu Nuvart Hanım'ın damadı olduğunu da biliyor muydunuz? Ve, tiyatroculuktan önce, işe müzikle başladığını?

Sanat yaşamı, tiyatro sahnesinden önce notaların arasında başlamış Zafer Önen'in... 1941'de girdiği Ankara Devlet Operası Şan Bölümü'nde bir yıl okuduktan sonra ayrılmış okulundan. Ve sahneye geçmiş. Geçiş, o geçiş! Zafer Önen, sahne dünyasıyla ilk kez 1943'te, Ses Tİyatrosu'nda, Ekrem ve Cemal Reşit Rey kardeşlerin "Hava Cıva" adlı operetinde rol alarak tanışmış.

Zafer Önen, ünlü kantocu Nuvart Hanım'ın kızı olan Jale ile yeni evlendikleri yıllarda...Bu operette kimler yok ki? Muzaffer Hepgüler, Turgut Boralı, Renan Fosforoğlu, Avni Dilligil, Semiha Berksoy, Hulusi Kentmen... Bir sezon boyunca rol aldığı "Hava Cıva" operetinden sonra tiyatrodan ayrılıp Orhan Sezener Orkestrası'nda tekrar müzisyenliğe dönen Zafer Önen, o günleri şöyle dile getiriyor:

- "Müziğe akordeonla başladım. Aslında bana kimse bir şey öğretmedi. Ne öğrendiysem, kendi kendime öğrendim. Sonra yine kendi kendime piyano ve keman çalmaya başladım. Ancak o dönemlerde en iddialı olduğum dal, solistlikti"

Ankara'da iki yıl süreyle Orhan Sezener Orkestrası'nda Zekai Apaydın ve Erdoğan Çaplı ile solist olarak çalıştıktan sonra gazetecilik serüveni başlamış Zafer Önen'in. "Radyo Haftası" ve "Cennet" dergilerinde muhabirlik yapan Zafer Önen, 2,5 yıl içinde gazetecilikten bıkarak yine kürkçü dükkanına, sahnelere dönmüş. Ve böylelikle tam 39 yıla ulaşan tiyatro yaşamı başlamış.

Zafer Önen, Mücap Ofluoğlu ile bir oyunda... Nuvart Hanım'ın kızlarıyla evli olan ikili, bir dönem bacanak olarak kaldı. Ofluoğlu eşinden boşanınca bacanaklık bitti.Çıkmadığı sahne yok Zafer Önen'in. 16 yıl, Muammer Karaca Tîyatrosu'nda, 9 yıl İstanbul Tiyatrosu'nda, 5 yıl da Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda oynamış. Bu arada çeşitli sürelerle de "Arena", "Küçük Sahne", "Engin Cezzar", "Haldun Dormen", "Mücap Ofluoğlu" ve "Aksaray Küçük Opera" tiyatrolarında çeşitli roller almış. Kısacası, Zafer Önen belli bir dönemde, paylaşılamayan tiyatrocu olabilmeyi başarmış!

Bu arada yüzlerce filmde gerek rol alarak, gerekse seslendirme yaparak, sinemaya da emeği geçmiş. Zafer Önen artık sanat dünyasında "40. yıl"a varmanın hazırlıkları içinde. Gelecek yıl bir jübile yapıp sahnelere veda etmeyi düsünüyor. Ancak henüz kesin karar vermiş değil...

Zafer Önen, tiyatroculukta çok sahne değiştirmiş, ancak hayat arkadaşı konusunda çok istikrarlı. Tiyatro dünyasında en uzun evlilik yaşamını sürdüren sanatçı olduğunu söyleyen Zafer Önen, "Direklearası"nın ünlü kantocusu "Nuvart Hanım"ın damadı. Yani zorlu bir kaynanası var! Zaten, Zafer Önen'in evliliği bu yüzden biraz pürüzlü başlamış... Sanatçının eşi Jale Önen bu konuda şunları söylüyor:

- "Annem hep, sanatçıya kız verilmeyeceğini söylerdi. 'Büyük lokma ye, büyük konuşma' diyenler boşuna söylememiş. Önce ben Zafer'le evlendim. Ardından da ablam, Mücap Ofluoğlu ile hayatını birleştirdi. Anlayacağınız bizim aileye tiyatrodan iki damat girdi".

Zafer Önen, Adile Naşit ve Muammer Karaca bir radyo tiyatrosunun seslendirmesi sırasında... Sağ başta oyunun yazarı Haldun Taner görülüyor...Anlaşılan, Zafer Önen, evliliğini de tiyatroya borçlu. Jale Hanım, Zafer Önen'in oynadığı tiyatroya hep ablasını görmek için gelirmiş. İşte o günlerde tanışmışlar ve iki ay içinde evlenmişler. Zafer Önen evlilikteki başarısını eşinin olgunluğuna ve programlı yaşamaya bağlıyor.

Sanatçının 19 yaşında Suat adında bir oğlu var. Suat Önen, Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda ufak tefek birkaç rol de almış. Zafer Önen, oğlunun tiyatro konusunda çok yetenekli olduğunu söylüyor, ancak askerliğini yapmadan sahneye çıkmasını da pek doğru bulmuyor.

(Yazı: Ferruh Yazıcı / TV'de 7 Gün Dergisi - 20 Temmuz 1981)