Ankara'nın İstanbul'a kaptırdığı dev oyuncu

Yayın Tarihi : 13 Kasım 2016
6846
Türk tiyatrosunun en başarılı oyuncularından biri olan Yıldırım Önal, artık Arena Tiyatrosu'nun başında...

Yıldırım Önal, İzmir doğumlu sanatçılarımızdandır...Ankara'nın İstanbul'a kaptırdığı en büyük sanatçılardan biri de Yıldırım Önal'dır.

Arena Tiyatrosu'nun başına getirilen ve «Büyük Kulak» piyesindeki rolü ile mevsim başının en iyi oyuncuları arasına giren Yıldırım Önal, 1931'de İzmir'de dünyaya gelmişti. Çocukluğu İzmir'de, Aydın'da, Nazilli'de geçti. Tiyatro ile uzaktan yakından ilgilenmeye başladığı zaman, bu işi meslek olarak seçmeye karar verdi ve Ankara Devlet Konservatuvarı'nın imtihanlarına girdi. Yıl 1948'di... 

Yıldırım Önal «Tahta Çanaklar» isimli piyeste Suna Sirmen'le...Yıldırım Önal, konservatuvarda okuduğu yıllar boyunca hocalarının takdir ve teveccühlerini kazandı, konservatuvar sahnesinde en büyük rollerini oynadı. Cebeci'deki temsillere gelenler, «Büyük Söylememeli», «Kıral Oedipus», «Yap da Söyleme», «Baba Evinde Hayat» piyeslerindeki genç sanatkar adayı hakkında «Yarının büyük bir sanatçısı olacak» diye takdirlerini belirtiyorlardı.

1958'de konservatuvarın tiyatro yüksek bölümünü pek iyi derece ile bitiren Yıldırım Önal'ın Devlet Tiyatrosu'nda ilk oynadığı rol «Şemsiyeli Adam» adında bir cinayet piyesi idi. Topu topu dört oyuncusu vardı. Yıldırım önal, bu odyuncular arasında hiç de ezilmedi, aksine mükemmel bir oyun çıkararak, bundan sonraki güzel rollerini garantilemiş oldu.

Yıldırım Önal ile Macide Tanır, «Nora» piyesinin bir sahnesinde.«Maria Stuart»da Yıldız Kenter ve Muazzez Kurdoğlu'yla, «Güzel Helena»da Serap Sergen ve Ümran Uzman'la «Tahta Çanaklar»da Haluk ve Muazzez Kurdoğlu ve Ekmel Hürol'la, «Haydutlar»da Gökçen Hıdır, Semih Sergen ve Meral Gözendor'la, «Mora»da Macide Tanır'la, «Günden Geceye»de Macide Tanır, Kerim Afşar ve Yalın Tolga ile, «Arzu Tramvayı»nda Mediha Gökçer ve Nedret Güvenç'le, «Babamızın Evinde Hayat»ta yine Nedret Güvenç'le, «Bir Donkişot»ta Tijen Par'la, «Volpone»de Ragıp Haykır'la, «Foto Finiş»te Semih Sergen, Haluk Kurdoğlu, Raik Alnıaçık ve Handan Uran'la oynadı.

Yıldırım Önal, «Günden Geceye» adlı oyunda Yalın Tolga ile...Her rolünde bir öncekinin üstünde idi. «Tahta Çanaklar» ve «Foto Finiş» piyeslerindeki rolleri ile "Yılın En Başarılı Oyuncusu" seçilmişti. Ancak «Foto Finiş», sanatçının Devlet Tiyatrosu'ndaki son oyunu oldu. Yıldırım Önal bir gece oyuna gelmedi. Ani olarak hastalandığını ileri sürdü, hastaneden rapor gönderdi. Sanatçı ile tiyatro idaresi arasında çıkan ihtilaf, Yıldırım Önal'ın Devlet Tiyatrosu'ndan ayrılması ile sonuçlandı.

Bu yıl Arena Tiyatrosunun başına gelen Yıldırım Önal'la istanbul gerçek bir sanatçı kazanmış oluyor.

(Ses Dergisi - 26 Ekim 1963)