Yeşilçam'ın Sultanı ile Edebiyatın Sultanı buluştu

Yayın Tarihi : 21 Mart 2016
10628
Konusunu Kerime Nadir'in romanından alan Sisli Hatıralar filminin çekimleri sırasında, Türkan Şoray'ın büyük arzusu gerçekleşti ve ünlü yazar ile tanıştı.

 

Uzun süredir birbirleri ile tanışmak isteyen Türkan Şoray ile Kerime Nadir çok çabuk kaynaştı.Saçları aklarla donanmış olan hanımefendi, oturduğu iskemleden yavaşça doğruldu. Yanında çayını yudumlayan Acar Film'in sahibi Murat Köseoğlu'nun kulağına bir şeyler fısıldadı... Köseoğlu da buna karşılık bir yandan eliyle kamerayı işaret ederken diğer yandan konuşmaya başladı. Ancak film çekimi olduğu için yüksek sesle konuşmuyor, sözleri belli belirsiz mırıltılar halinde kulağımıza kadar geliyordu.

Saçları gümüşlenmiş hanım ünlü kadın romancımız Kerime Nadir'di... Acar Film platosunda, ak kağıtlar üzerine yazdığı bir romanının, «Sisli Hatıralar»ın başrolünde Türkan Şoray ve Tarık Akan oynuyordu. Diğer rollerde ise Metin Serezli, Yalçın Gülhan vardı. Filmin yönetmeni Nejat Saydam, kameramanı ise Melih Sertesen'di... 

1917 yılında İstanbul'da doğan ve bugüne kadar yazdığı romanlarla geniş kitlelere seslenen Kerime Nadir'in 35 romanından 16'sı filme alınmış, ayrıca 5 tanesi de tekrarlanmış... İşte hala hafızalardan silinmeyen romanlarından birkaçı: «Hıçkırık», «Samanyolu», «Funda», «Posta Güvercini», «Güller ve Dikenler», «Günah Bende mi?»... 

İlk defa 1934 yılında "Yeşil Işıklar» romanına imzasını atan kadın romancımızın filme alınan ilk romanı ise «Seven Ne Yapmaz»... Yıl 1946 ve Orhon Arıburnu'nun da ilk filmi olan «Seven Ne Yapmaz»ı Acar Film şirketi satın almış. Tıpkı sanatçının son romanı olan «Sisli Hatıralar»ı aldığı gibi... Bu bakımdan Murat  Köseoğlu ile aralarında sarsılmaz bir dostluk kurulmuştu.

Setteki buluşmadan bir kare... (Soldan sağa) Nejat Saydam, Metin Serezli, Türkan Şoray, Kerime Nadir, Tarık Akan, Yalçın Gülhan...Türkan Şoray şimdiye kadar Kerime Nadir'in bir romanında rol almış... O da 3 yıl önce Engin Çağlar'la başrolünü paylaştığı «Günah Bende mi?»... Hem Kerime Nadir, hem de Türkan Şoray'ın çok istemelerine rağmen tanışmaları mümkün olmamış.

- «Kısmet bugüneymiş efendim...» 

Kamera  karşısında işi  biter  bitmez Kerime Nadir'le tanışan Türkan Şoray'ın ilk sözü bu oldu. Kerime Nadir ise şöyle karşılık verdi:

- «Sizi çok merak ediyordum  evladım. Simdi gözlerimle de gördüm, hakkınızda söylenenler, övgüler sizi gerçek olarak anlatmaktan çok uzakmış...»

Kerime Nadir hayatında ilk defa romanlarında yarattığı dünyayı «Sisli Hatıralar» filminin setinde, kamera arkasından seyretti. Kendisi kameranın vizöründen bakarken, karşısında Tarık  Akan  ile Türkan Şoray vardı.Sonra laf lafı açtı, aralarındaki sohbet bir koyulaştı ki, sormayın... Derken gruba planları biten Tarık Akan, Yalçın Gülhan ve Metin Serezli de katıldı. Yeni filmin daha sonraki planları üzerinde konuşuldu ve bir ekip çalışmasıyla yazılan senaryo tetkik edildi. Kerime Nadir daha önce filme alınmış romanlarından söz açtı ve bu filmdeki tiplerin romandakilere son derece benzediğini söyledi...

O arada Tarık Akan. Yalçın Gülhan ve Metin Serezli, yönetmen Nejat Saydam'ın daveti üzerine biraz sonra çekilecek olan planın provalarını yaparken yalnız kalan Kerime Nadir ve Türkan Şoray gittikçe sıcaklaşan, samimi bir hava içinde konuşmalarına devam etti. Bu arada da Türkan Şoray ilk defa yeni bir roman hazırlığına giriştiğini Kerime Nadir'e açıklarken sözlerini şöyle noktaladı:

- «Bana yardımcı olmanızı çok isterim. Gerçi bu  konuda  ufak bir denemem oldu  ama  yine de  sizin gibi ünlü  bir romancının tecrübelerinden faydalanmak isterim.»

Kerime Nadir, Acar Köseoğlu, Türkan Şoray ve Murat Köseoğlu ile birlikte, bir sahnenin çekimini izliyor...Kerime Nadir'in cevabını tahmin ettiniz herhalde:

- «Bütün kalbimle, bütün bilgimle sana yardımcı olmak isterim kızım. Hem de en kısa zamanda.»

Böylece Kerime Nadir'le Türkan Şoray arasında sözlü bir anlaşma imzalanmış oldu. İki tarafın da temenni ettiği gibi en kısa zamanda buluşacaklar. Şoray roman tekniği konusunda bütün bilmediklerini soracak. Kerime Nadir ise bütün bildiklerini öğretecekti. Belki de bütün bunları oracıkta Acar Film setinde yapacaklardı, ama ne var ki, Nejat Saydam'ın Türkan Şoray'ı sete davet eden sesi duyuluyordu...

(Ses Dergisi - 29 Nisan 1972)