Ünlülerin sesi Hayri Esen sonsuza kadar sustu

Yayın Tarihi : 05 Aralık 2016
12767
Sesini çok yakından tanıdığımız, insanlığı ve sade yaşamıyla herkesin hayranlığını kazanmış Hayri Esen, 58 yaşında ani bir kalp kriziyle aramızdan ayrıldı.

 

Hayri Esen, Beyaz Mendil filminde...Büyük bir sanatçı daha aramızdan ayrıldı... Tüm yaşamını sadelik üzerine kurmuş, sanatının doruğuna çıkmış bir kişiydi Hayri Esen. Yeri doldurulmaz bir ustaydı. Yalnız ünlülere sesini vermekle kalmayıp, nicelerinin yücelmesinde büyük yardımı olmuştu.

Yaşamı boyunca çevresine ve sanatına doludizgin bir çaba harcadı Hayri Esen. Sinemaya tutkun, insanlara sevdalı biriydi. Ölüm haberiyle sarsılan yalnız ailesi olmadı. Cenaze töreninde ağlamaklı olan ve hatta hıçkıran nice ünlülere ve nice dostlarına rastladık. Yeşilçam'da adı 'Baba'ydı. Bu sözcük, aradaki kuşak farkının getirdiği bir yakıştırma değil gerçekten bir babanın niteliğini ve gerçek anlamını taşıyordu.

Hayri Esen bir dublaj çalışmasında...1919 yılında Balıkesir'de doğdu Hayri Esen. Edirne Sanat Enstitüsü'nü bitirdi. İlk eşi Nedret Güvenç'ti. Bir süre sonra ayrıldı. İkinci kez evlendi. Ve Deniz, Itır, Burak adlı çocukları oldu bu evlilikten. 1940-1942 yılları arasında Ankara Radyosu'na girdi. Temsil kolunda çalışmaya başladı. 1936'da ilk kez profesyonel oldu. İzmir Şehir Tiyatrosu'nda sahneye çıktı.

Hayri Esen, Köroğlu filminde...Sinemaya 1949 yılında 'Yüzbaşı Tahsin' adlı filmle geçti... Ölümüne kadar 100'e yakın filmde rol aldı... Sesinin tonu ve diksiyonuyla yapımcıların dikkatini çekti. 1951 yılında dublaj sanatçısı olarak yaşamını sürdürmeye başladı. Daha sonra yeniden tiyatroya döndü. Avni Dilligil ile bir topluluk kurdu. Ayrıca Muammer Karaca ve Küçük Sahne'de de başarılı oyunlar sergiledi. Televizyonun ülkemizde yayına girmesiyle ekranların değişmez sesi oldu.

Sesini verdiği ünlüler arasında şunları sayabiliriz: Ayhan Işık, Tamer Yiğit, Ekrem Bora, İzzet Günay, Göksel Arsoy, Tanju Gürsu, Orhan Günşiray, Ahmet Mekin, Efgan Efekan, Serdar Gökhan...

İşte böylesine çok yönlü bir sanatçıydı geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Hayri Esen. Yalnız sinema alanında değil tiyatroya da büyük hizmeti geçmişti.

Hayri Esen'in son yolculuğunda, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Çolpan İlhan ve Müjde Ar; sanatçının kızı, oyuncu arkadaşları Itır Esen'i yalnız bırakmadı.Sanatçının son yolculuğu da kişiliğine ve saygınlığına yaraşır bir biçimde oldu. Set işçisinden en ünlü oyuncusuna kadar birçok Yeşilçamlı oradaydı. Tiyatrodan gelen dostları da hiç de azımsanacak bir rakam değildi hani.

Kızı Itır Esen babasına, son görevini yaparken baygınlık geçiriyor, yakınları acı içinde yitirilmiş bir yaşamın ardından ağlıyordu. Sanat çevresi dışından da büyük bir kalabalık katılmıştı törene. Sanatçı için bir de İstanbul radyosu önünde tören düzenlendi. Bu törenin anlamı büyüktü. Yıllarca kapısından girip çıktığı İstanbul Radyoevi bu kez son selamını veriyordu Hayri Babası'na

(Yazı: Ahmet Olcay - Ses Dergisi - 19 Şubat 1977)