Ünlülerin intihar eden çocukları

Yayın Tarihi : 21 Kasım 2011
79225
Paul Newman, Gregory Peck, Charles Boyer, Ray Milland gibi ünlülerin gücü çocuklarını hayata bağlamaya yetmedi.


Halk Müziği sanatçısı Rahmi Saltuk dün acıların en büyüğünü yaşadı. 21 yaşındaki oğlunu kaybetti. Baran Saltuk (solda), 5. kattan düştü mü yoksa atladı mı, henüz netlik kazanmadı. Kesin olan tek şey, gencecik bir delikanlının yaşamla yollarının ayrılmış olmasıydı. Polisin daha çok "intihar" seçeneği üzerinde durduğu bu olay, bize hayatlarına son veren başka ünlü isimlerin çocuklarını hatırlattı.

Ülkemizden şu an aklımıza gelen ilk isimler, şair Ümit Yaşar Oğuzcan'ın 17 yaşındaki oğlu Vedat, Gazeteci Zülfikar Doğan'ın oğlu Özgün, Türkan Şoray'ın kardeşi Oktay...

Ümit Yaşar Oğuzcan'ın büyük oğlu Vedat, 6 Haziran 1973'te Galata Kulesi'nden kulesinden atlamıştı. Zülfikar Doğan'ın Almanya'da yüksek lisans yapmakta olan 23 yaşındaki oğlu Nusret Özgün Doğan (soldaki fotoğraf), 2005 Mart'ında kendisini bir trenin önüne atmıştı.

Türkan Şoray'ın, babası Halit Şoray'ın ikinci eşinden olan 34 yaşındaki kardeşi Oktay Şoray ise 1996 Ağustosu'nda, annesi Necla Şoray'la oturdukları evin 5. katından kendisini boşluğa bırakmıştı.

Emel Müftüoğlu'nun kızı Çağrı Müftüoğlu, 1999 yılında 16 yaşındayken, 6. kattaki evlerinin balkonundan kendisini boşluğa bırakmış ancak uzun süreli bir tedavi süreci sonrasında hayata dönmüştü. Çağrı Müftüoğlu bugün hayata sımsıkı tutunmuş genç bir müzisyen. İlk albümüyle yakaladığı başarının tadını çıkarıyor.

Dünyanın en önemli bazı yıldızları, Emel Müftüoğlu kadar şanslı değildi. Gregory Peck, Charles Boyer, Paul Newman, Louis Jourdan, Jery Lewis, Robert Taylor, Ray Milland...

Her biri sinema dünyasında başarının, gücün, erişilmezliğin, üstünlüğün birer simgesiydi...

Onların sinemadaki başarılarına tanık olanlar, bu büyük sanatçıların ailelerine, yakınlarına da gıpta etmekten kendilerini alamazdı. Ancak adlarını sıraladığımız bu babalar, milyonlarca insanın düş dünyalarını süslemesine karşın, çocuklarını mutlu etmeyi başaramamışlardı.

Bir dönemin en büyük yıldızlarından Fransız oyuncu Charles Boyer'in biricik oğlu Michael, 1965 yılında, nişanlısının gözleri önünde başına bir kurşun sıkıp, hayatına son vermeden önce, "Babam beni çok sevdiğini iddia ediyordu ama bir kez olsun, benimle ilgilenmedi. Onu başkalarıyla paylaşmaktan bıktım usandım. Kız arkadaşlarımın hepsi, babamın yarattığı romantik aşık tipine hayrandılar. Beni de bu nedenle beğeniyorlardı" demişti. "Babamın şöhreti, benim kişiliğimi ortaya koymama olanak vermedi... Bir hiç olarak yaşamaktansa ölmeyi yeğliyorum."

İyi bir baba, örnek bir aile reisi olarak tanınan Gregory Peck'in oğlu Jonathan ise, babasının şöhretine ancak otuz yaşına kadar dayanabildi. Ünlü babasının gölgesinde yaşamaktan bıkmıştı bu genç adam. Sinemada babasının izinden yürümeyi denemiş, fakat hiç bir zaman ikinci bir Gregory Peck olamayacağını anlayınca, uyuşturucu maddelerde teselli aramıştı. Ve 1975'te televizyon muhabiri olarak çalıştığı dönemde, o da şakağına tabancayı dayayıp, bir kurşunla yaşamına son vermişti.

Paul Newman'ın oğlu Scott Newman, babasının ona yeterince ilgi göstermemesinden yakınıyordu. Çocukluğu, delikanlılık yıllan hep baba özlemi içinde geçmişti. Ağır bir ruhsal bunalımı atlatmak için, büyük çaba harcamış, babasından kendisine yardımcı olmasını istemişti. Baba Paul Newman, oğlunun yardımına koştuğu zaman ise artık çok geçti. Scott Newman, 1978'de bir avuç dolusu uyku hapını bir bardak viskiyle içmiş ve son uykusuna yatmıştı...

Fransız sinemasının ünlü sanatçısı Louis Jourdan'ın oğlu Louis Henry de babasının Los Angeles'teki villasında bileklerini keserek intihar etti. Louis Henry, Jourdan ailesinin tek çocuğuydu. Ünlü babası, milyarlık servetini oğlunun ayaklan dibine sermişti. Fakat ona iyi bir baba olamamış, bir meslek edinmesini sağlayamamış, hayata dört elle sarılmasına olanak vermemişti.

Robert Taylor'ın ikinci eşi Alman aktrist Ursula Thiess'in oğlu Michael 1969'da, Ray Milland'ın oğlu Daniel 1981'de, Jery Lewis'in en küçük oğlu Joseph Lewis, 2009'da yaşamaktan vazgeçen diğer isimlerdi.