Uğur Güçlü'nün ölüm emri karısından geldi

Yayın Tarihi : 22 Kasım 2011
56134
1968 Ses Artist Yarışması'nın birincisi Uğur Güçlü, ayrı yaşadığı eşinin tetikçisi tarafından sokak ortasında öldürüldü.


 

Uğur Güçlü, 1968'in Ses Sinema Artisti Yarışması'nda birinci seçilmişti. Aynı yıl Kadir İnanır ilk 10'a girdikten sonra elenmişti.Türk sinemasının birçok yıldızı, kariyerine Ses dergisinin yarışmasıyla başladı. Tamer Yiğit, Ediz Hun, Selma, Güneri, Yusuf Sezgin, Selda Alkor, Tarık Akan bu isimlerden ilk akla gelenler... Derginin kapak yıldızı olan isimlerin büyük bölümü, bu şansını çok iyi değerlendirip sinemada iyi yerlere geldi. Ancak istisnalar da yok değil...

Uğur Güçlü bu istisnalardan belki de en önemlisi. 1968 yılında Ses Dergisi'nin sinema Artisti Yarışması'nda 1. olan (aynı yarışmada Kadir İnanır sadece ilk 10'da yer alabilmişti) Adanalı delikanlının talihi, yarışmayı daha önceki yıllarda kazanan diğer isimler gibi yaver gitmedi...

Ses'in yarışmasına katıldığı sırada mühendislik öğrencisiydi. Yarışmayı kazandığı ilk dönemde her şey hayalleri doğrultusundaydı.

İlk olarak Yücel Uçanoğlu'nun yönettiği "Yedi Adım Sonra" filminde Özcan Tekgül ile başrolde oynadı. 1968 yılında 8 filmde daha başroldeydi. Bir sonraki yıl da aynı sayıda film yaptı. Ancak Güçlü'nün filmleri yeterli gişe başarısını yakalayamayınca, çevirdiği filmlerin sayısı giderek düştü.

Yönetmen Bilge Olgaç ile kısa süreli bir aşk macerasının ardından, "Uğur Güçlü" adı 1971'de çok farklı bir olayla gazetelere yansıdı.

Uğur Güçlü'nün katili, ayrı yaşadığı eşinin sevgilisi olduğu iddia edilen, Selahattin Güçlü...Genç aktör, evine görüşmeye gittiği prodüktör İsak Bernadete'yi ve o sırada evde bulunan arkadaşı Ali Rıza Boyel'i silahla tehdit edip, alıkoymuştu. Bernadete'nin kaçıp olayı polise haber vermesiyle tutuklanan Uğur Güçlü, 48 gün Sağmalcılar Cezaevi'nde kaldı.

Bu olay Güçlü'nün zaten iyi gitmeyen sinema kariyerine büyük bir darbe vurdu. 1972'de sadece Müşerref Tezcan ile "Meryem"de oynayan Uğur Güçlü'nün son filmi ise 1974'te Türkan Şoray ve Hakan Balamir ile birlikte yardımcı oyuncu olarak rol aldığı "Yüreğimde Yare Var" oldu.

Sinema kariyeri sessiz sedasız biten Güçlü, Devlet Demiryolları'nda mühendis olarak çalışmaya başladı. Son kez haber olduğunda ise takvimler 28 Ocak 1978'i gösteriyordu. Gazetelerin birinci sayfasında Uğur Güçlü'nün bir gün önce öldürüldüğü yazıyordu. Eski aktör, İstanbul'da, Fatih otobüs durağının yakınındaki Kilim Pastanesi'nin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını kaybetmişti. Ensesinden iki, bacağından, bir kurşunla vurulmuştu.

Uğur Güçlü için, çalıştığı kurum olan TCDD'de bir tören yapıldıktan sonra, cenazesi memleketi Adana'ya gönderildi.Polis saldırıda kullanılan arabayı kısa süre içinde buldu. Aracın direksiyonunda Uğur Güçlü'nün 1975'te evlenip, iki yıldır ayrı yaşadığı eşi ve oğlu Yiğit'in annesi Serpil (Yaşar) Güçlü, yan koltukta ise soyadı benzerliğinden başka bir yakınlığı olmayan Selahattin Güçlü vardı. İkili, önce Uğur Güçlü'nün kendilerine saldırıp silah çektiğini iddia etti. Selahattin Güçlü, "Ben öldürmesem, o beni öldürecekti" dedi.

Bir iddiaya göre Serpil Yaşar Güçlü, Uğur Güçlü'nün kendisinden boşanmak istemesini kabullenememişti, bir başka iddiaya göre de tetikçi, aynı zamanda kadının sevgilisiydi.

Cinayetten 7 yıl sonra yakalanan Serpil Yaşar Güçlü, eşi Uğur Güçlü'yü öldürttüğü için pişman olmadığını söyledi.Selahattin Güçlü hemen tutuklanırken, Serpil Yaşar Güçlü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mahkeme tetiği çeken adama 18 yıl, kadına ise 7 ay ceza verdi. Yargıtay, 1982'de bu cezaları Selahattin Güçlü için 24 yıl, Serpil Yaşar için de 12 yıl ağır hapis cezasına çevirdi.

Firarda olan Serpil Yaşar, 1985 yılına kadar kaçmayı başardı (1984'te Serpil Yaşar'ın İzmir'de iki polis tarafından yakalandığı ancak 5 milyon lira rüşvetle serbest bırakıldığı gazetelerde yer aldı). Malatya'da yakalandığında üzerinde sahte bir kimlik vardı. Cinayetin üzerinden geçen 7 yıl düşüncelerini değiştirmemişti. Açıklamasında şöyle diyordu: Kocamı öldürttüğüm için pişman değilim.

Uğur Güçlü ilk eşi Emel Yücel ve kızı Ebru ile...27 Mayıs 1942'de doğan, 27 Ocak 1978'de cinayete kurban giden Uğur Güçlü'den geriye 29 film ve büyük bir Yeşilçam melodramı kaldı.