Üç yönlü sanatçı: Kamuran Akkor

Yayın Tarihi : 24 Aralık 2012
18746
Kamuran Akkor gerçekten ideal bir annedir. Güzel sanatçı, aynı zamanda haftanın belirli günlerinde, akşam üstleri konservatuara giden bir öğrencidir. Geceleri ise bambaşka bir insan olur. Gazinolarda şarkı söyleyip, seyircilerini eğlendirir. Fotoğrafta Kamuran Akkor, kızı Menekşe ile...

Kamuran Akkor evinde, çalışkan bir ev kadını, ideal bir annedir. Sanatında ise durmadan yılmadan devamlı aşama yapmaya çalışan bir sanatçıdır.

(Sağdaki fotoğraf: Kamuran Akkor, konservatuarın en çalışkan öğrencilerinden biri...)

Oysa ki, 20 yaşının üzerine çıktığı, 5 yaşında bir kızı olduğu halde, pek az kimsenin cesaret edebileceği bir işe girmiş, konservatuar eğitimi yapmaya karar vermiştir. Bugün Akkor, konservatuvar ikinci sınıfında klasik Türk müziği üzerine çalışmakta ve hocaları tarafından, sınıfın en çalışkan öğrencilerinden birisi olarak gösterilmektedir. Üç yönlü sanatçı Kamuran Akkor, sanatçıların çoğu sadece sahne çalışmalarından yakınırken, üç işe birden nasıl yetiştiği konusundaki soruları söyle cevaplıyor:

- «Bir kadın her şeyden önce evinin kadını olmalıdır. Özellikle evli bir kadınsanız ve çocuğunuz varsa, evinizle fazla ilgilenemeseniz bile, analık görevinizi yapmanız şart. Bu yüzden her şeyden önce ana olduğumu kabul ediyor ve bütün çalışmalarımı buna göre ayarlıyorum. Sanatçılığıma gelince, işim bu. Neden şikayet edeyim? Sevmesem seçmezdim. Günde sekiz saat çalışan memur veya işçinin yanında benim çalışmam kimi zaman daha kolay.

Konservatuardaki öğrencilik konusu ise benim sanatıma olan bağlılığımı gösterir. Bugün gazinoların durumunu artık herkes biliyor. Sanatçılar için aşama yapmak imkanı kalmadı gibi bir şey. Bense, sanatımda kendimi aşmak, ilerilere gitmek istiyorum. Bu yüzden konservatuara girmeye karar verdim, yaptığım işi köklü olarak yapıyorum hiç değilse. Yıllar önce müziğe, Türk müziği söyleyerek başlamıştım. Bu, bir nevi aslıma dönüş oldu. Konservatuardan diploma aldıktan sonra tamamen alaturka söylemek istiyorum.»

(Sağdaki fotoğraf: Gecelerini sahnede geçiren Kamuran Akkor'a eşi Vasfi Uçaroğlu (fotoğrafta solda) da eşlik ediyor...)

Kamuran Akkor, üç işi birlikte en iyi şekilde yürütebilmek için her şeyini planlamış. Gününü dakika dakika bölümlere ayırmış. Sabah ortalama 10:00-11:00 sularında kalkıyor. 15:00'e kadar yemek yemek, ortalık temizlemekle vakit geçiriyor. Sonra bir gün sonrasının yemeklerini hazırlıyor. 15:00-17:00 arası, kızı Menekşe’yi gezdirmeyi adet haline getirmiş.

Haftada iki gün 18:00-21:00 arasında konservatuara gidiyor. Geceleri saat 21:00'den sonra gazino çalışmalarına sıra geliyor.

Akkor evi bazı prensiplere göre yönetiyor. Bir numaralı prensip, herkesin aldığı şeyi yerine koyması. Küçük Menekşe bile bu prensibin dışına çıkamıyor. İkincisi mutfakta genel bulaşığın dışında, herkesin kirlettiğini yıkaması. Bundan başka eve erken gelen sofrayı hazırlıyor. Tozlu görülen yerler evin erkeği dahil, herkes tarafından temizleniyor. İşte, Kamuran Akkor'un  bu kadar işe yetişebilmesinin sırları...

(10 Kasım 1973)