Üç türkücü kız kardeşin arasına kara kedi girdi

Yayın Tarihi : 21 Şubat 2013
36969
Türk Halk Müziği'nin eskimeyen sesi Nezahat Bayram, "Zaman Zaman İçinde" programına kız kardeşleri Necla Erol ve Ülkü Beşgül ile katılmak istedi. Kardeşleri gelmeyince tek başına çıktı. Yukarıda eski bir aile fotoğrafında, sağ başta Nezahat Bayram, sol başta Nezahat Bayram'ın eşi Cevat Bayram, ortada Ülkü Beşgül, sol arkada Necla Erol, sağ arkada kızların beyin cerrahı olan ağabeyleri Nusret Çınar...


"Zaman Zaman İçinde" programı yüzünden üç ünlü türkücü kızkardeşin arası bozuldu. 

Hatırlayacağınız gibi, onbeş gün önce televizyonda izlediğimiz programda, ekranlarımıza Türk Halk Müziği'nin eskimeyen seslerinden Nezahat Bayram gelmişti. "Zaman Zaman İçinde"nin sunuculuğunu yapan Halit Kıvanç, Nezahat Bayram'ı ekranlara getirirken sanatçının bir özelliğini sizlere duyurmak istemiş ve aklına Nezahat Bayram'ın yine sanatçı olan iki kız kardeşi gelmişti.

Ankara Radyosu'nda görev yapan, ablası gibi Türk Halk Müziği'ni seçen Necla Erol ve Ülkü Beşgül. Beş kardeşten oluşan, gerçek soyadları "Çınar" olan ailenin üç kızı da Türk Halk Müziği sanatçısı olarak görev yapıyordu. Halit Kıvanç'a ilginç gelmişti bu durum.
(Sağdaki fotoğraf: Nezahat Bayram)

"Nezahat Hanım, sizinle kardeşlerinizi stüdyoda bir araya getirelim, sanırım ilginç olur" demişti. Nezahat Bayram hemen Ankara'daki küçük kardeşi Necla Erol'u (alttaki fotoğraf) aramış, ancak ondan, "Bunca yıldır Ankara Radyosu'nda görev yapıyorum. Televizyoncuların hatırına zaman zaman gelen ben, şimdi mi kıymetli oldum" diyerek ablasıyla birlikte ekrana gelmeyi istememişti.

Ortanca kardeş Ülkü Beşgül ise, "Biz o tarihte Avrupa yolculuğuna çıkacağız" diyordu ablasına. "Kusara bakma ama katılamam"

Bu cevaplardan sonra Halit Kıvanç ve Nezahat Bayram kafa kafaya verip düşünmüşler. Sanatçının kardeşleri yerine, bir yıldır sahnede olan Türk Sanat Müziği söyleyen kızı Suna Bayram'la birlikte ekrana çıkmasında karar kılmışlar. Ancak olmayınca olmuyor... Sanatçının kızı da o tarihte İzmir'de çalışmaya haşlayınca Nezahat Bayram çaresiz, tek başına geldi ekrana.
"Kardeşlerimin bu tutumuna bir anlam veremedim" diyordu Nezahat Bayram. "Çekimin yapıldığı gün Avrupa'da olacağım diyen Ülkü, tesadüfen Ankara'ya gelmişti. Diğer kardeşim Necla'da kalıyordu. Çekimin yapıldığı stüdyo ile onların evi arasındaki uzaklık taş çatlasa beş dakika. Ama nedense bir araya gelemedik. Fırsat olup ben de onlara gidemedim. Benimle birlikte niçin ekrana gelmek istemedilerini karşı karşıya gelip konuşmak kısmet olmadı. Kırgın değilim belki ama, üzülmedim desem yalan olur".

(Soldaki fotoğraf: Ülkü Beşgül...)

1926'da Samsun'da dünyaya gelen Nezahat Bayram 1953 yılında girdiği radyodan iki yıl önce emekli olmuş. Ancak yine de zaman zaman radyo programına çıkıyor. 1950 yılında hayatını şeker fabrikalarında uzman olarak çalışan Cevat Rayram'la birleştiren sanatçının iki çocuğu var.

Büyük oğlu, 1951 doğumlu Suat Bayram, kimya yüksek mühendisi.

1954 yılında dünyaya gelen ve kızı Suna ise Türk Sanat Müziği'ni tercih ederek sahneyi seçmiş. Bir yıldır çeşitli gazinolarda sahneye çıkşmakta, mesleğinde ilerlemeye çalışmakta.

Nezahat Bayram, kızının müzik yaşantısından ümitli. "Müziği kendisi seçti, sahneye çıkmak istedi" diyor.

(Soldaki fotoğraf: Nezahat Bayram, kızı Suna ile...)

"Babam kanun çalardı, annem ud. Keman çalan halam da aralarına katıldı mı, müzik evin her yanını sarardı. Ben aslında sanat müziği ile büyüdüm ama sonradan halk müziğini seçtim. Kızım benim yapmadığımı yaptı, sanat müziğinde karar kıldı ve o yolda yürüyor. Sekiz yıllık aradan sonra, ısrarlara dayanamayarak iki aydır ben de sahneye adımımı attım. Ama benimki bir hobi artık, oyalanma. Kızım mesleğinde ilerlemek isterse, kendi bileceği bir şey. Ben elimden gelen yardımı yapıyorum, daha fazlasını da yaparım. Ama bir anne olarak gönlüm, onun evinin kadını olması, çocuğu ile birlikte mutlu bir yuvanın annesi olmasıdır."

(14 Nisan 1980)