Türkü dinlemeyi hiç sevmeyen türkücü!

Yayın Tarihi : 16 Aralık 2013
18005
İstanbul Radyosu'nun güzel sesli halk türküleri okuyucusu Gülcan Sevim, evde sadece Caterina Valante ile Paul Anka'nın plaklarını dinliyor. Ara sırada oyuncak bebeğinin kulağına türküler fısıldıyor.


«Günde belki üç saat türkü okuyorum. Eve dönünce de, Caterina Valante ile Paul Anka'nın plaklarını çalarak dinleniyorum. Garip gelecek ama, türkü dinlemeyi hiç sevmem".

İstanbul Radyosu Yurttan Sesler Topluluğu'nun sanatkarlarından Gülcan Sevim sözlerine devam ediyor:

- "6 yaşımdan beri 'Kızım büyüyünce ne olacaksın' sorularını, 'Türkücü olacağım' diye cevaplandırırdım. Bilseniz, annem ve babam misafirlerin yanında ne kadar mahcup olur, onlar gittikten sonra beni nasıl azarlarlardı... Babamın memuriyeti dolayısiyla İstanbul'a gelmiştik. Ortaokulu da yeni bitirmiştim. Bu sahadaki merakımı gören bir aile dostumuz radyo imtihanına girmem için beni teşvik etti".

Gülcan Sevim radyoda ve özel hayatında arkadaşları tarafından çok sevilir. O bu sevgiyi kestane rengi gözlerindeki tatlı gülümsemeye borçlu... Henüz 22 yaşındaki ses sanatkarı, uzun boylu, geniş omuzlu erkekleri beğeniyor. "Yalnız..." diyor, "Erkek dediğin biraz sertçe olmalı..."

Koyu Fenerbahçeli olan Gülcan, denizi ve deniz, sporlannı çok sever. "Vahşi İntikam" filminde de oynamış... Diğer bir film için de anlaşma yapmak üzere... Fala, büyüye, uğursuzlukların, tahtaya üç defa vurmakla giderileceğine inanır.

Gülcan Sevim, hayatının en heyecanlı anını ise şöyle anlatıyor:

- "Hayatımda ilk defa mikrofon karşısına çıkıyordum. Birden ayaklarımın bağı çözüldü. Olduğum yerden bir adım atamadım. Hangi türküyü söylediğimi şimdi hatırlamıyorum bile... O günden beri en sevdiğim türküleri, evdeki arap bebeğim için söylerim... Tabii en çok sevdiğim türkü de arada bir bebeğimin kulağına okuduğum "Arabım Vallahi"dir .

(Ses Dergisi - 30 Aralık 1961)