Türklüğüyle gurur duyan Fransız: Jean Turc

Yayın Tarihi : 21 Ocak 2012
16738
Fransa'nın Angers kentinde 14 yıl belediye başkanlığı yapan Jean Turc, Türk akıncılarına uzanan soyuyla övünüyor.

 

Davet ilgimi çekmişti. Ünlü modacı Jean Patou, Angers şehrinin Belediye Başkanı Jean Turc için kokteyl veriyordu. Bu kokteylin nedeni hakkında bilgim yoktu. Beni ilgilendiren, Angers şehrinin, soyadı «Türk» olan Belediye Başkanı idi.

Jean Turc, kendi onuruna verilen kokteylde...Ünlü Crillon Oteli'nin salonu, binbir gece masallarını andırıyordu. Tanıdıklarımı bulup Angers Belediye Başkanı'nı sordum. Parmakları yüzüklerle dolu genç ve gözlüklü bir beyi gösterdiler. Türk gazetecisi olduğumu söyledim. Sonra konuşmaya başladık sayın başkanla:

- Niçin Türk soyadını taşıyorsunuz?

- Çünkü aslım Türk de ondan.

- Ne zaman geldiniz Fransaya?

- 12. yüzyılda...

- Anlamadım?

Sonra soyunun hikayesini anlattı... 12. yüzyılda, Türk akıncıları Rusya'yı geçerek Macaristan, Almanya ve Fransa'ya da akmışlar. Yenilen ancak geri çekilemeyen bir akıncı topluluğu dağlara sığınıp, Fransa'da kalmış... Ve sonra da yüzyıllar boyunca Fransızlaşmışlar... Bay Jean Turc da onlardanmış...

- Hiç Türkiye'ye gittiniz mi?

- Gittim tabii... Evlendiğim zaman... Ve İstanbul'u çok sevdim.

- Karınız da sevdi mi?

- Evet... Hem de balayı boyunca, karıma karşı Türklüğümle övünüp durdum...

(Yazı: Hasan Kudar / Hayat Dergisi - 6 Mayıs 1971)

+++++ 1923'te doğan ve 2005'te yaşama veda eden Jean Turc'un adı bugün Angers'de, ırmak kenarındaki bulvarda yaşıyor. Bu arada Angers, Fransa'da en çok Türk bulunan kentlerden biri.