Türkiye'yi Dünya Kupası'na götüren çocuk

Yayın Tarihi : 21 Eylül 2010
6376
A Milli Futbol Takımımız, 1954 Dünya Kupası'na, Luigi Franco Gemma adındaki küçük İtalyan sayesinde katıldı.

 

Takvim yaprakları 17 Mart 1954'ü gösteriyor. Yer, Roma'nın ünlü Olimpiyat Stadı.

Sahada iki takım var. Zor bir mücadeleden çıktıkları belli. Ay-yıldız şeritli forma taşıyanların terli yüzlerinde, bir mucizeyi başarmanın mutluluğu görülebiliyor. Diğerleri ise şaşkın.

Luigi Franco Gemma, Türk Milli Takımı futbolcularıyla...İspanyollar nasıl şaşırmasınlar? Bir dünya devi olarak, uluslararası arenanın isimsiz takımı Türkiye ile berabere kalmışlar. Bu üçüncü maç.

Dünya Kupası Elemesi'nde Türkler'i Madrid'te 4-1 yenmişler, İstanbul'da 1-0 kaybetmişler. Ne aksilik! O zaman averaj da yok.

Roma'daki maç ise uzatmalar da dahil 2-2 bitti. Şimdi iş Allah'a kaldı. Çünkü kural belli, İsviçre'de yapılacak olan finallere gidecek takımı kura çekimi belirleyecek.

FIFA gözlemcisi ve iki takımın temsilcileri biraraya toplanır. Birer kağıda iki ülkenin isimleri yazılır. Kim çekecek? İşte şu! Fıldır fıldır gözleriyle cin gibi bir İtalyan çocuğu. Bir stat çalışanının 14 yaşındaki oğlu. Gözlemci işaret eder, çağırır: 

- "Adın ne?"

- "Franco... Luigi Franco Gemma"...

İspanyolların içinde bir umut belirir. Ne de olsa ülkeyi "üç F", yani "fiesta, faşizm, futbol" sloganıyla yöneten devlet başkanlarının adı da Franco. Bu Tanrı'nın iyi bir işareti mi acaba?

Franco'nun gözleri beyaz bir bezle bağlanır. Elini kupanın içine daldırır ve iki kağıttan birini çeker...

Türkiye'nin ilk kez yer aldığı 1954 Dünya Kupası'na katılma öyküsü işte böyle. Küçük Franco'nun küçük eli, bir ulusa çok büyük bir armağan verdi.