Türk sineması en sempatik aktörünü kaybetti

Yayın Tarihi : 13 Şubat 2016
11935
En şöhretli halk mizahçılarına eş bir komedyen olan Salih Tozan'ın kendi hayatından yarattığı fıkralar ve anekdotlar kocaman bir cildi dolduracak zenginlikteydi.

 

16 Şubat 1963'te yaşama veda eden, Kırık Çanaklar ve Üç Arkadaş gibi iki Yeşilçam klasiğinin oyuncularından Salih Tozan'ın ölümünün ardından, Ses dergisinde yayımlanan yazı...

* * *

Salih Tozan'ın ölümünden önceki son portresi...Salih Tozan kimselere benzemezdi... İlk farkı, kendisiyle alay ederek dünyaya ayak basmasıydı. 

«Yahu, evleniyorum, evleniyorum, ama karıları hep başkaları alıp gidiyor. Ben gene dul kalıyorum!» diyerek hayat dramının ağır basan bir yanını, kalabalık toplantılarda yüksek sesle, kahkahalar atarak açıklardı.

Salih Tozan, 24 defa eş değiştirmişti. Bu birleşip ayrılmaların hepsi nikah dairesinden geçmemişti, ama aslında bu iki düzinelik geçit resmini gayet ciddiye aldığı için içkiyi artırmıştı. 

13-14 yaşlarında içmeye başlamış. Sabah uyanır uyanmaz işkembe çorbasının içine rakı koyup yuvarlarmış... Çocukluk arkadaşı Cahit Albayrak'ın verdiği bilgiye göre, o zamandan bugüne içmediği gün olmamış. 

Komik Naşit, Hazım, Dümbüllü İsmail ve Muammer Karaca gibi, tam bir halk sanatçısıydı. Salih Tozan, tiyatroda o kadar nüktedan ve hazır cevaptı ki, tuluatta onun sırtını kimse yere getiremezdi. Bu kadar büyük sempatisi, cana yakınlığı olan insan yeryüzünde milyonda bir bile bulunmazdı. 

Salih Tozan, unutulmaz filmlerinden biri olan Kırık Çanaklar'da...Tozan, «Vaay, mirim efendim, sultanım» diye başlar, herkese «muhterem» diye hitap ederdi. Şehir Tiyatrosu'nda birinci sınıf artist derecesine terfi ettirilmeyişini acı bir espriyle hicvederdi. Uludağ'da bir sanatoryuma Muammer Karaca tarafından ciğerlerini tedavi için gönderilmiş. Ziyarete gelen bir ahbabına, «Koskoca Şehir Tiyatrosunda birinci sınıf aktör olamadık ama, Muammer'in sayesinde veremliler bölümünde birinci sınıf hasta oldum» demişti. 

1914'te Balıkesir'de doğan, 16 Şubat 1963'te siroz hastalığına yenik düşerek 49 yaşında hayata veda eden Salih Tozan'ın fıkraları ve komik anıları bir cilt doldurabilirdi. İşte onlardan biri:

Salih Tozan, Yeşilçam klasıklerinden olan Memduh Ün'ün Üç Arkadaş filminde Semih Sezerli ve Fikret Hakan ile...1962'de, And Film'in, ressam Yüksel Ünsal idaresinde 11 yıldan beri hazırladığı karton filmi "Evvel Zaman İçinde"nin giriş kısmını çekmek üzere Salih Tozan seçildi ve Efes'e gidildi. Bir arkeolog rolündeki Salih Tozan kazılar yaparken toprak altında kocaman bir testi buldu. İçinde "ab-ı hayat" (ölümsüzlük suyu) vardı. Salih Tozan, testiyi aldı, tam içmek isterken elinden düştü, kırıldı. Nasreddin Hoca'nın resmi üzerine akan sular cansız resimlere hayat verdi. Bu sırada da Salih Tozan'ın "Eyvah, ab-ı hayat döküldü" diye bağırması gerekiyordu. Ancak Salih Tozan şaşırdı ve "Eyvah rakım döküldü!" diye feryat etti.

(Ses Dergisi - 9 Mart 1963)