Krala çantasını taşıtan Türk boksör

Yayın Tarihi : 20 Ekim 2011
10816
Ülkemizin ilk ünlü boksörlerinden olan Esat Cemiloğlu'nun malzemelerini taşıyan genç öğrenci, sonradan ülkesine kral oldu.

 

Esat Cemiloğlu adı bugün birçok kişi için fazla bir şey ifade etmez. Oysa, gerçek mesleği Yüksek Ziraat Mühendisi olan Cemiloğlu, ülkemizin ilk ünlü boksörlerinden biridir ve ilk Türk boks antrenörüdür.Gençliğinde Esat Cemiloğlu'nun çantasını taşıyan Afganistan Kralı  Muhammed Zahir Şah, 1972'de Türkiye'yi ziyaret etti.

Diyarbakırlı olan bu önemli spor adamı, özellikle Ankara'yı boksla tanıştıran, Başkent'te bu sporun gelişmesini sağlayan kişi olarak tarihe geçmiştir. Cemiloğlu, İstanbul'da öğrendiği boks sporunu, 1920'lerde öğrenim için gittiği Fransa'da geliştirir.

Bu ülkedeki başarılarıyla kısa sürede ün yapar. Fransızlar kendisini 1924 ve 1928 Olimpiyatları'na götürmek isterler, "Ben vatanımdan başkasının bayrağı altında dövüşmem" deyip iki kez reddeder.

Cemiloğlu, Fransa'daki en ilginç anısını ise Montpellier kentinde yaşar. Dönemin Kuzey Afrika Şampiyonu olan Kid German ile dövüşmek için gittiği bu şehirde Afganlı bir öğrenciden yakın ilgi görür. Kısa sürede arkadaş olurlar. Kibar ve iyi niyetli bu genç öğrenci, Cemiloğlu'nun salona gidiş gelişleri sırasında malzeme çantasını taşıyarak kendisine yardımcı olur.

1930'da Türkiye'ye dönüp, Ankara'ya yerleşen ve antrenörlük yapmaya başlayan Cemiloğlu, bir süre sonra, Montpellier'deki arkadaşı Muhammed Zahir'in Afganistan'a kral olduğunu duyacaktır.

Esat Cemiloğlu'nun adına son olarak 14 Şubat 1985 tarihli Milliyet gazetesinde, Boks Milli Takımı kampına yaptığı bir ziyarete ilişkin haberde rastladık.1933'te babasının öldürülmesi üzerine 19 yaşında Afganistan Kralı olan Muhammet Zahir Şah, "Bir Türk boksörünün malzeme çantasını taşıyan kral" olarak, spor tarihimizde her zaman hoş bir anı olarak kalacak.

1973'te kayınbiraderi General Muhammed Davud Han tarafından kansız bir darbeyle devrilen Muhammet Zahir, İtalya'ya sürgüne gönderildi. 2001'de ülkesine dönen eski kral, 2007'de hayata veda etti.

1972'de Türkiye'yi ziyaret eden Muhammed Zahir Şah, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından karşılanmıştı.

(Not: Manşet fotoğrafında Esat Cemiloğlu faal bir boksör olduğu yıllarda görülüyor...)