Turhan Özek - Sesi yöneten ses sanatçısı

Yayın Tarihi : 26 Kasım 2016
4177
Türk sanat müziğinin usta isimlerinden Turhan Özek, ses sanatçısı olduğu Ankara Radyosu'nda aynı zamanda tonmayster (ses yönetmeni) olarak görev yapıyordu...

 

Turhan Özek, ses sanatçılığının yanı sıra, besteci, koro şefi ve ses yönetmeniydi...Türk sanat müziğinin kaderi bu... Bu sanat dalına yıllarca emek veren sanatçıların adı - eğer yeterince popüler alamamışsa - bir bir hafızalardan siliniyor. Turhan Özek de bunlardan biri...

1937'de Bursa'nın Karacabey ilçesinde dünyaya gelen Turhan Özek, 26 Kasım 1990'da vefat edinceye kadar Türk sanat müziğine yorumcu, besteci ve koro şefi olarak hizmet etti. 

Gençliğinde çeşitli musiki cemiyetlerine devam eden Özek, Fahri Kopuz, Salih Orak, Sait Çağlar ve İsmet Nedim gibi ustaların birikimlerinden faydalandı.

1961 yılında Ankara Radyosu'nun "stajyer sanatçı" sınavını kazandı. Dört yıllık staj süresi içinde; Ruşen Fent Kam, Muzaffer İlkar, Ferit Sıdal, Müzehher Güyer ve Saadet İkesus ile Fehamettin Özgüç gibi hocalardan çok şey öğrendi. Staj dönemi sonunda yapılan sınavı kazanarak, radyo mikrofonlarından tüm Türkiye'ye sesini duyurmaya başladı.

Turhan Özek, Ankara radyosu'na tonmayster olarak da yıllarca hizmet verdi.1966 yılında radyonun tonmaysterlik kursuna katılarak başarılı olan Turhan Özek, 26 yıla yakın bir süre hem ses sanatçılığı, hem de tonmaysterlik (ses yönetmenliği) görevini sürdürdü. Ankara Radyosu'nun ilk stereo yayınını gerçekleştiren ekipte yer aldı.

"Bir ben sevdim gönülden bir de Mecnun ben kadar" ve "Bir kez yüzün görmeyi değişmem bin sevgiye" gibi besteleri de bulunan Turhan Özek, aynı zamanda koro şefliği de yaptı. Bu değerli sanatçı, 26 Kasım 1990 tarihinde Ankara'da hayata veda etti.

(Derleme: Turknostalji.com)