TRT'nin dev yapımı Aşk-ı Memnu nihayet başlıyor

Yayın Tarihi : 28 Eylül 2016
13743
Halit Ziya Uşaklıgil'in aynı adlı romanından uyarlanan ve bugüne kadar çevrilmiş en uzun Türk filmi olan Aşk-ı Memnu, televizyonda 6 ayrı bölüm halinde yayınlanacak.

 

Aşk-ı Memnu'nun kalabalık bir oyuncu kadrosu var.Sonunda Türk Sineması televizyona da girdi... Türk televizyonu dünya klasiklerinden sonra, nihayet Türk klasiklerine ekranını açtı. Böylece Türk sinemasının ve Türk tiyatrosunun ünlü yıldızları bir televizyon dizi filminde oynamak imkanını elde etmiş oldu.

Bütün bu saydıklarımız, ilki bu Cumartesi gösterilecek olan Halit Ziya Uşaklıgil'in ünlü eseri "Aşk-ı Memnu" ile gerçekleşti... Televizyonun yaygınlaştığı her ülkede aynı şeyler olmuştur. Sinema ve tiyatro zor duruma düşmüş, bunların ünlü isimleri yavaş yavaş televizyona kaymıştır. Bizde ise önce tiyatro oyuncuları televizyona geçtiler. Neden sonra Aşk-ı Memnu ile de sinema artistleri televizyonun kapısını araladılar.

Aşk-ı Memnu'nun Türk sinema tarihinde herhalde önemli bir yeri olacaktır. Bir kere bugüne kadar çevrilmiş en uzun Türk filmidir. Televizyonda altı dizi halinde yayınlanacak olan bu dizinin uzunluğu 3.5 saattir. Fil, televizyona yaklaşık olarak bir buçuk milyon liraya mal olmuştur. Buütün bunlardan da önemlisi "Aşk-ı Memnu" İle ilk defa bir sinema rejisörümüz Halit Refiğ, bir televizyon dizi filmi yapmıştır. Bildiğiniz gibi bu akım burada bitmeyecek, sinemanın ünlü yönetmenleri birbiri peşi sıra Türk klasiklerini ekrana getirecek. Lütfü Akad, Ömer Seyfettin hikâyelerini çekiyor. Metin Erksan ünlü hikayecilerimizin eserlerini TV dizi filmi haline getiriyor. Ve her üç filmde de rolleri ya sinemanın ünlüleri, ya da tiyatronun büyük isimleri paylaşıyor.

"Aşk-ı Memnu'nun hayli kalabalık bir oyuncu kadrosu var. Tam altı hafta boyunca bu oyuncularla birlikte olacak, 19. yüzyılın son yıllarındaki İstanbul'u onlardan seyredecek, onlardan tanıyacağız. İstedik ki, altı hafta süreyle evimizin misafiri olacak televizyonumuzun bu yeni isimlerini sizlere tanıtalım. Filmdeki isimleri nedir, canlandırdıkları kişiler nasıl insanlardır. Sizlere filmi seyretmeden önce duyuralım...

Şükran GüngörŞÜKRAN GÜNGÖR - Kent oyuncularından Şükran Güngör, "Aşk-ı Memnu" da Adnan Bey'i canlandıracak. Eşinin ölümünden sonra Adnan Bey, kızı Nihal ile birlikte yapayalnız kalmıştır. Bir bankada çalışmaktadır. Dürüsttür, tutucudur, kızına da son derece düşkündür. Koskoca bir köşk, yalnız bir adam, annesiz bir kız.. Onun bir eşe, kızı Nihal'ın de müşfik bir anneye ihtiyacı vardır.

1926'da Aydın'ın ilçesi Çine'de doğan, Hukuk Fakültesi mezunu olan, sanat hayatına Muhsin Ertuğrul'un "Küçük Sahnesi"nde başlayan, halen Kent oyuncularında tiyatro hayatını sürdüren ve Yıldız Kenter'le evli olan Şükran Güngör bakın Aşk-ı Memnu için neler diyor:

"Geçen yaz TV idaresi tarafından Aşk-ı Memnu'daki Adnan Bey rolünü oynamam teklif edildiği zaman, 20-25 yıl önce okuduğum bu kitabı düşünmeye çalıştım. Unutmuşum. Çok az şey hatırlayabiliyordum. Yeniden okudum. Yapımcılar adına da, kendi adıma da korkuya kapıldım. Bu romandan film yapılması çok zor göründü bana. Yasak aşkların pişmanlıkları bastırabilmesi güç kıskançlıkların, kinlerin bunalttığı dengesiz karakterler. Bunların birbirleriyle ilişkileri... Sonra bütün bunları tadına doyulmaz bir üslupla anlaTan uzun psikolojik tahliller. Romanın ağırlığını bunlar teşkil ediyordu. Bunların perdeye aktarılması ne kadar aslına uygun ve başarılı olabilirdi? Filmin akıcılığı nasıl sağlanabilirdi? Nihayet birgün senaryo geldi. Bir solukta okudum. Sonuna geldiğinm zaman, endişelerimin çoğu kaybolmuştu. Para ve zaman açısından yapılacak eleştirilerde filmin, normal filmlere oranla uzunluğunun hatırdan çıkarılmaması gerekir. Hatırdan çıkarılmaması gereken asıl önemli nokta da. bütün harcamaların 10 günde yazılmış aşırma bir senaryo için değil, Türk edebiyatının abideleşmiş bir kitabını Türk halkına maletmek için yapılmış olmasıdır."

Can DirimCAN DİRİM - Filmde Adnan Bey'in ilk eşi rolünde izleyeceğiz Can Dirim'i... Hastadır bitkindir. Sonunu çok iyi bilmektedir. Tek düşündüğü de kızı Nihal'dır.

Aşk-ı Memnu'nun talihsiz kadınını canlandıran Can Dirim'in 14 yıllık bir sahne hayatı vardır. 1944 yılında İzmir'de doğdu. İzmir Amerikan Kız Koleji orta kısım mezunudur. Can Dirim, 1961 yılından bu yana ceşitli tiyatrolarda birçok oyunlarda rol almıştır.

ITIR ESEN - Sanat yaşamını fotoroman oyuncusu ve fotomodel olarak sürdüren Itır Esen, film artisliğine "Aşk-ı Memnu" ile başlıyor. Adnan Bey'in kızı Nihal'i Itır Esencanlandıracak. Avrupai bir kızdır Nihal. Fransız dadısı ve babası hayattaki en sevdiği varlıklardır. Dadısını adeta taparcasına sever ve onun sözünden hiç çıkmaz.

Itır Esen 1956 İstanbul doğumlu.  Ünlü oyuncu ve seslendirme sanatçısı Hayri Esen'in kızı olan Itır Esen lise mezunu. Hayatını fotoroman oyunculuğu ve fotomodellik ile sürdürüyor. "Aşk-ı Memnu bana göre nefis bir yapıt. Öyle sanıyorum ki bir televizyon olayı olacak" diyor.

Çolpan İlhanÇOLPAN İLHAN - Sinema ve tiyatromuzun ünlü oyuncusunu, Nihal'ın Fransız dadısı Matmazel de Courton rolünde seyredeceğiz. Hiç evlenmemiş bir kadındar Matmazel Courton. Tutucudur, için içinn Adnan Bey'i sever. Ama Adnan Bey bu tek taraflı aşktan habersizdir.

Çolpan İlhan da İzmirli. 1936 doğumlu. Liseden sonra bir süre Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. Şair Attila İlhan'ın kardeşi, Sadri Alışık'ın eşidir. 15 yaşında Kerem adlı bir oğlu vardır. Sinema ve tiyatroya aynı yılda 1956'da başlayan Çolpan İlhan çeşitli tiyatrolarda oynamış, birçok filmde karakter rollerine çıkmıştır.

Neriman KöksalNERİMAN KOKSAL - Beyazperdeye yıllarını veren, "Fosforlu" filmleriyle haklı bir ün kazanan Neriman Koksal, "Aşk-ı Memnu"da bir anne olarak karşımıza çıkacak. Dizideki adı Firdevs... Şuh, fıkır fıkır, bir şen duldur Firdevs. Kocası Necmi Bey devrin jet sosyetesinin ünlü isimlerindendir. Kocasını kaybettikten sonra çeşitli erkeklerle maceraları olmuştur, iki yetişkin kızı vardır. Kızlarının evlenmesini, torun sahibi olmayı istemez. Çünkü yaşlandığını kabullenmek istemez.

Neriman Koksal bugün 47 yaşındadır, ilkokul mezunudur. Sinemaya İ949'da İstanbul Canavarı filmiyle başlamış, bugüne kadar 300'ün üzerinde film çevirmiştir. Son yıllarda sinemadan uzaklaşan, şansını şarkıcılıkta deneyen Neriman Koksal İçin "Aşk-ı Memnu" yuvaya dönüş oldu...

Suna KeskinSUNA KESKİN - Türk tiyatro ve sinemasının ünlü ismi, şu günlerde televizyon reklamlarının ünlü yıldızı Şuna Keskin'i Halit Ziya Uşaklıgil'in eserinde, Neriman Koksal'ın büyük kızı "Peyker" rolünde göreceğiz. Tipik bir Osmanlı kadınıdır Peyker. Kocasına, çocuklarına son derece bağlıdır. Annesi ile tahan tabana zıt bir yaradılışa sahiptir. 

Suna Keskin 1940'ta İzmir'in Biga ilçesinde doğdu. Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü'nü bitirdikten sonra, 1963 yılında Dormen Tiyatrosu'nda "Monserrat" oyunu ile tiyatroya başladı. Tiyatro oyuncusu Erol Keskin ile evlidir. Bugüne kadar birçok tiyatroda çeşitli roller aldı çok sayıda filmde oynadı.

Müjde ArMÜJDE AR - Firdevs'in küçük kızı Bihter'i Müjde Ar canlandıracak. Ablası annesine benzemez ama Bihter hık demiş annesinin burnundan düşmüştür. Hafif meşreptir. Evine ve ailesine bağlı değildir. Adnan Bey ilk karısını kaybettikten sonra, Bihter'le hayatını birleştirir. Nihal pek sevmez üvey annesini. Ve Adnan Bey gün selir. Bihter'le evlendiğine bin pişman olur. Etme bulma dünyası... Bihter, Adnan Bey'e yaptıklarını çok acı bir şekilde ödeyecektir. 

"Aşk-ı Memnu"nun önemli rollerinden birinde seyredeceğimiz Müjde Ar, 1954 İstanbul doğumlu. Fatih Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra bir süre Alman Filolojisi'ne devam etti. Sanat hayatı sekiz yaşında Oraloğlu Tiyatrosu'n da başladı. Halen fotomodellik, fotoroman oyunculuğu, mankenlik yapıyor. İki filmde de rol aldı.

Salih GüneySALİH GÜNEY - Sinema ve tiyatro yıldızı Salih Güney'i "Aşk-ı Memnu"da Adnan Bey'in yeğeni Behlül rolünde seyredeceğiz. Behlül havai, kadınlara düşkün, çapkın mı çapkın bir gençtir. Hayatı toz pembe görmektedir.. Ve jöntürklük kisvesi altında fiyaka yapar. Onu pek sevemeyeceksiniz bu yeni dizide. Çünkü yengesine göz koyan kötü bir karakterdir Behlül.

Salih Güney, 1943 Adana doğumlu. Devlet Konservatuarı'nın tiyatro bölümünü bitirdi. Tiyatro hayatı 1960'ta, sinema hayatı ise 1966 yılında başladı. Halen Silvan Gezici Jandarma Bölüğü'nde vatani görevini yapıyor.

Ersin PertanERSİN PERTAN - "Aşk-ı Memnu"da Suna Keskin'in kocası Nihat Bey rolünde seyredeceğimiz Ersin Pertan'ın bu ilk film denemesi. Filmin kostümlerini eşiyle birlikle hazırladı. 1943 Bulgaristan doğumlu. Robert Kolej ile İş İdaresi ve İktisat Yüksek Okulu mezunu. Halen dış ticaret ile uğraşıyor.

(Yazı: İsfendiyar Sönmezler - TV'de 7 Gün Dergisi - 4 Nisan 1975)