Tarık Akan'ın kamera karşısındaki ilk günü

Yayın Tarihi : 08 Eylül 2012
54380
«1970 Ses Sinema Artisti Yarışması»nda erkeklerde birinciliği kazanan Tarık Akan, rol arkadaşı Fatma Girik'le tanıştı, «Solan Bir Yaprak» adlı ilk filmine başladı.

 

Mehmet Dinler (sol başta) ve Kriton İlliadis, Tarık Akan'ı Fatma Girik'le tanıştırıyor...Günün ilk ışıkları Bakırköy'de, Gençler Caddesi'ndeki Uğur Apartmanı'nın 3. katının pencerelerine "Merhaba" deyip içeri girdiğinde, uzun boylu, yakışıklı genç adam çoktan kalkmış, tıraşını olmuş, giyinmeye başlamıştı.

Geceden hazırladığı bavulunu eline alıp kapıdan çıkarken son bir defa kendisine baktı. Sonra benzerine sadece imtihan sabahları rastladığı bir tatlı heyecan içinde taşıyarak aşağıya inip kapıda da bekleyen taksiye bindi ve şoföre, «Bebek'e...» emrini verdi.

Bakırköy'den Bebek'e gelen bu genç adam «1970 Ses Sinema Artisti Yarışması»nda erkekler arasında birinci olan Tarık Akan'dı ve o gün ilk filmine başlıyordu. Sette herkes (rejisör Mehmet Dinler, kameraman Kriton İlliadis, Fatma Girik, Muzaffer Tema, Münir Ozkul, Melek Görgün, Ömercik) Tarık Akan'a «Hoş geldin»dedi. Sonra «Solan Bir Yaprak» adlı renkli filmin ilk çalışma günü başladı...

 Tarık Akan ile Fatma Girik, rejisör Mehmet Dinler ile senaryo çalışmasında...Tarık Akan bu ilk filminde ünlü bir bestekarı canlandırıyordu. Daha önce SES Mecmuası'nın sinema artisti yarışması yoluyla Yeşilçam'a giren Tamer Yiğit, Süleyman Turan ve Deniz Erkanat'ın da çevirdikleri ilk filmlerin rejisörlüğünü yapan Mehmet Dinler ilk plan çekildikten sonra kameramana döndü, karşılıklı gülümsediler. O sırada Fatma Glrik de gelmiş, «Tamam ağabey, Tarık'ta iş var!» demişti.

İlk günün çalışması herkesin Tarık Akan hakkındaki ümidini haklı çıkarmış, «Yeşilçam'a bir yıldız daha geldi» diyenlerin tahmininin doğruluğu daha ilk gün belli olmuştu.

(Ses Dergisi - 3 Temmuz 1971)

(Not: Tarık Akan'ın ilk filmi" Solan Bir Yaprak" olduğu halde, bu filmin montajı gecikince, ikinci filmi, Türkan Şoray'la oynadığı "Melek mi? Şeytan mı?" daha önce vizyona girdi ve seyirci Tarık Akan'ı ilk kez bu filmle sinemada izledi.)