Tanju Gürsu: Yeşilçam ilahlardan geçilmiyor

Yayın Tarihi : 04 Mart 2016
8844
Özden Çelik'le birlikte bir şirket kurarak kendi hesabına film çevirmeye başlayan Tanju Gürsu, bazı kurallardan ve meslektaşlarından şikayetçi.

 

Tanju Gürsu, 1938 yılında Trabzon'da doğmuş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okurken, 1962 yılında Artist mecmuasının açtığı yarışmayı kazanarak beyazperdeye geçmişti. Fakülte kantininden Yeşilçam Sokağı'na sıçrayanlardandı.

Kamera karşısına ilk olarak da «Fosforlu Oyuna Gelmez»le çıktı. Oyunculuğunun yanı sıra prodüktörlük de yapıyordu. Geçen yıl oyuncu Özden Çelik'le Anıt Film adında bir şirket kurmuşlar ve kendi hesaplarına film çevirmeye başlamışlardı.

Tanju Gürsu, sinema artisti olduğu için yaşantısını sınırlayamayacağını söylüyor.Tanju Gürsu, Yeşilçam'ın bazı kurallarından ve oyuncularından şikayetçiydi. Bu konuda şunları söylüyor:  

- «'Tanınan bir sinema oyuncusu olunca, toplum içinde yaşamanın da sorumluluğu artar' derler. Artistlerin umumi yerlerde salına salına dolaşmaları doğru değilmiş. Hayranlarının gözünden düşerlermiş. Ben bütün bunlara karşıyım. Çünkü hiçbir zaman kendimi sıkıntıya sokup, yaşantımı sınırlayamam. Artist olduysam, bir robot gibi yaşayacak değilim. Ben de herkes gibi eğlenmek, gezmek isterim. Sonra, artistlerin ilahlaştırılmasına da bir türlü aklım ermiyor. Ne saçmalık... Türk sinemasında ne kadar çok ilahlaştırılmış oyuncu var, bilseniz. Bizim Yeşilçam Sokağı'nda ilahlardan geçilmiyor. Allah sonumuzu hayırlı etsin.»

(Ses Dergisi - 10 Ekim 1964)