Taner Şener'in küçük kızı, bir melek olup uçtu

Yayın Tarihi : 11 Nisan 2017
25780
Türk sanat müziğinin sevilen ses sanatçısı ve bestecisi Taner Şener, bir babanın yaşayabileceği acıların en büyüğünü yaşadı. 7 yaşındaki kızı Sanem, denizde boğuldu.

 

Taner Şener, canından çok sevdiği kızı Sanem Şener ile...Bir sanatçının dramı... Evladını yitiren, tek kızını kaybeden bir babanın trajedisi....

Geçtiğimiz hafta, 6 Ağustos 1977 Cumartesi günü eşi Sunar ve kızı Sanem ile Yalova'ya dinlenmeye giden Türk sanat müziğinin ünlü sesi Taner Şener'in kızı denizde boğularak can verdi. Hem de babasının gözleri önünde...

Tüm müdahalelere rağmen kurtulamayan Sanem Şener için anne ve babası gözyaşı döküyor...

- «Daha o çok küçüktü Tanrım. Niye elimizden aldın? Sanem'in yerini kim doldurabilir ki?» diye hiç durmadan acı içinde haykıran Taner Şener, Ankara'da sinir krizleri geçiriyor. Sanatçıyı teselli etmek imkansız. Olayı hıçkırıklarla güçlükle aktaran Taner Şener:

- «Birlikte plaja gittik. Ben güneşleniyordum. Sanem de diğer arkadaşlarıyla deniz kenarında oynuyordu. Bir ara kahkahalarını duydum. Sonrasında ise 'Eyvah Sanem denizden çıkmadı' feryadıyla nasıl kalkıp deniz kenarına gittiğimi Taner Şener minik kızının tabutunu omuzları üzerinde taşırken, acıların en tarifsizini yaşıyordu...hatırlamıyorum. Sanem sudan çıkarılmıştı. Suni teneffüs, hiçbir şey fayda etmedi. Kollarımın arasında dünyada en çok sevdiğim varlığı tutuyordum. Ölmüştü. Nefes alamıyordu. Her şeye rağmen sağa sola koşup yardım istiyordum. Tanrım çok acı. Ben şimdi ne yapacağım?» diyor.

Pazartesi günü Ankara Maltepe Camii'nden öğle namazından sonra defnedilen Sanem Şener için doktorlar da ayağının kayıp bayıldığını ve boğularak öldüğünü söylüyor. İşte gerçek bir dram. Olay karşısında söylenecek sözcükleri bulmak zor. Ankara'daki bir aile dostunun evine getirilen Taner Şener ve eşi Sunar Hanım, akrabaları tarafından hiç yalnız bırakılmıyor. 

Taner Şener ile eşi Sunar Şener'in acısı, hiçbir tesellinin avutamayacağı kadar büyüktü.Sanatçının, kızı için yazdığı şiirleri okuyup «Kızım öleceğine ben ölseydim. Ciğerim parçalandı» şeklindeki feryatları karşısında herkes ağlıyor. Uzun süre Ankara'da kalacağını belirten Taner Şener «Döner dönmez Sanem'in odasını değiştireceğim. Bu acıya nasıl dayanacağım?» diyor.

Taner Şener ve eşi Sunar Şener'e başsağlığı dilerken, mutluluklarına gölge düşüren bu acıyı bir an önce unutmalarını temenni ederiz.

(Yazı: Vehbi Dinçcan / Ses Dergisi - 13 Ağustos 1977)