İşte, Hababam Sınıfı'nın ilk İnek Şaban'ı!

Yayın Tarihi : 21 Kasım 2016
11972
Kemal Sunal'dan yıllar önce, İnek Şaban rolünü ilk olarak bir kadın oynadı. Suzan Uztan, Ulvi Uraz Tiyatrosu'nun sahnelediği Hababam Sınıfı'nda, her gece erkek olarak sahneye çıktı...

 

Suzan Uztan her gece tiyatroya böyle geliyor...Küçük Sahne'nin uğuru mudur nedir, her oyunda ya bir kadın oyuncu erkek oluyor, ya da bir erkek oyuncu kadın rolü yapıyor... Geçen defa «Zabit Fatma'nın Kuzusu»nda Ulvi Uraz kadın rolündeydi, bu defa da «Hababam Sınıfı»nda Suzan Uztan erkek rolüne çıkıyor ve «sınıf»ın meşhur İnek Şaban'ı oluyor.

- «Nasıl erkek olmaktan memnun musunuz?» diye soruyorum.

- «Fena değil» diye cevap veriyor. «Fakat inanır mısınız, zaman zaman kendimi erkek sanıyorum. Kuliste arkadaşların yanında 'Ulan' deyiveriyorum. Onlar da beni alaya alıp 'Ne zaman sünnet olacaksın?' diyerek takılıyorlar. Tiyatroda arkadaşlar arasında adım 'piç kurusu'na çıktı. 'Hababam Sınıfı'ndaki bütün arkadaşlarımı seviyorum. Dikkat ediyorum, sahnede bile beni himaye eder gibi bir halleri var»

- Seyircilerden memnun musunuz?»

- «Salon küçük olduğu için seyircilerden gelen lafları ister istemez duyuyorum. Kimi 'Şu aptala bak' diyor, kimi 'sSrata bak. Ne de sevimli' gibilerden laflar ediyor. Geçen gün meşhur «O Belde» şiirini okurken seyircilerden biri 'Bravo... Yaşa İnek' diye bağırmasın mı?»

... Sonra giysileri değiştirip, peruk ve makyajla erkek oluyor..- Sizin bir de Ankara'da sanat hayatınız vardı. Bize başından itibaren kısaca anlatır mısınız?»

- «Ben Amasya'da doğmuşum. Ailenin iki oğlu, bir kızı varmış, annem oğlan beklerken iki kız birden gelmez mi?... İkiz kardeşim Şükran benden yarım saat sonra doğmuş. Amasya'da doğdum, ama Amasya'yı ancak kartpostallarından tanırım. Babam PTT Müdürü idi, memuriyet dolayısıyla; Anadolu'yu karıs karış gezmişiz. Merzifon, Kayseri derken Ankara'da yerleşmişiz. Ben küçük yaşta baleye başladım. Küçük Tiyatro'da bale hocam Madam Margof'a gidip gelirken tiyatro ile de ilgilendim. Çocuk Tiyatrosu'nda bir süre oynadıktan sonra I948'de imtihanla Devlet Tiyatrosu'na geçtim, 1957'ye kadar birçok oyunda oynadım. 1957'de burs alarak Almanya'ya gittim, Münih'te Rezidens Tiyatrosu'nda bir yıl staj gördüm. Sonra tekrar Devlet Tiyatrosu'na döndüm.

Suzan Uztan, 'İnek Şaban' rolünü sahnede büyük başarıyla sergilerken, rol arkadaşları Zeki Alasya (Tulum Hayrı), Ahmet Gülhan (Güdük Necmi), Ercan Yazgan (Kalem Şakir) ve Metin Akpınar (Refüze Ekrem) kendisine eşlik ediyor...- «İstanbul'a gelişiniz nasıl oldu?»

- «Bir ara Devlet Tiyatrosu'ndan sonra Ankara'da Meydan Sahnesi'nde 'İndekiler' oyununda rol almıştım. Madem özel bir tiyatroda oynamaya kararlıydım, bu işe pekala İstanbul'da da devam edebileceğimi düşündüm, İstanbul'a geldim, İstanbul Tiyatrosu, Bulvar Tiyatrosu, Karaca'nın 6 matineleri ve Arena Tiyatrosu'nda bir süre çalıştım. Bu sezon başında Dormen'de misafir olarak 'Puntila Ağa'da sahneye çıktım ve sonra Küçük Sahne'ye girdim.»

(Röportaj: Melih Vassaf / Ses Dergisi - 12 Şubat 1966)