Şükran Ay - Bir değil, binlerce kahve hatırı var

Yayın Tarihi : 23 Kasım 2011
17241
Özellikle "Bir Fincan Kahve Olsam" şarkısıyla gönüllerde taht kuran Şükran Ay, kocasına soyadını veren ender kadınlardan biridir...


Şükran Ay, soyadını verdiği illüzyonist eşi Turan Ay ile...Geçmişe ait değerler eksildikçe, ömrünüzün azaldığını daha güçlü hissediyoruz.

"Bir Fincan Kahve Olsam, Kırk Yıl Hatırım Vardı" şarkısıyla ölümsüzleşen ünlü ses sanatçısı Şükran Ay da, 78 yıllık yaşamında bizlerde binlerce fincan dolusu hatır bırakarak göçüp gitti.

Üsküdar'ın sevilen çifti, manav Şevket Bey ile Cemile Hanım'ın büyük kızları olan Şükran Ay'ın sanat yaşamı Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde başladı. İki yıllık eğitimden sonra sahneye çıktı. Kısa sürede ün kazandı ve turnelere başladı. Bir turnede tanıştığı illüzyonist Turan Turanlı ile 1953 yılında evlendi. Önce Savaş, sonra da Işıl'ı dünyaya getirdi.

Aralarında "Kalbimi Kıra Kıra" ve "Kahverengi Gözlerin" gibi unutulmaz bestelerin de bulunduğu birçok şarkıyı ilk okuyan ya da kitlelerce sevilmesini sağlayan isim oldu. Çok sayıda Altın Plak kazandı. Her dönemde gazinoların en gözde isimlerinden biriydi.

1953'ün Kasım ayında çekilen bu fotoğrafta, sahnedeki Şükran Ay, Savaş Ay'a 5 aylık hamile...Sanatçı olarak büyük başarılara imza atan Şükran Ay'ın ilginç bir özelliği de, ülkemizde kocasına, üstelik sanat yaşamındaki soyadını veren çok az sayıdaki kadından biri olmasıdır. Bu seçimi de Şükran Hanım değil, bizzat eşi yapmıştır.

Dönemin ünlü sihirbazlarından olan Turan Turanlı, bir aile toplantısında "Şükran Hanım, uzun süre düşündüm ve sizin soyadınızın ölmezliğini dikkate alarak, ailemizin 'Turanlı' yerine, sizin tanındığınız 'Ay' soyadını kanuni olarak kullanmasını uygun buldum" der. Kısa süre içinde mahkemeye başvurulur ve ailenin soyadı nüfusa resmen "Ay" olarak işlenir.

Şükran Ay, kızı Işıl ve oğlu Savaş Ay ile...Usta gazeteci Savaş Ay, bu konuyu şöyle anlatıyor: "Babam, kendisinin soyadı da "Ay" olarak nüfusa işlendikten bir süre sonra vefat etti. Nur içinde yatsın bize bu olgunluğu yaşattı. Anneme sanat dünyasında şöhret sağlayan "Ay" soyadını, bugün ben de gururla taşıyorum.”

(Turknostalji.com)