Sinemada şimdi Behçetizm moda!

Yayın Tarihi : 04 Ocak 2013
24438
Bir yıl öncesinin kötü adamı Behçet Nacar, "Parçala Behçet", «Ustura Behçet», «Bastır Behçet», «Görevimiz Tehlike», «İyi Döverim, Kötü Severim» gibi filmlerden sonra avantür filmler çeken B grubu şirketlerin 20-30 bin lira alan ilk yıldızı haline geldi. Behçet Nacar yukarıda bir filmde Nur Ay ile...

- Başrol oynadığınız ilk filmin adı neydi?

- «Parçala Behçet»

- İkincisi?

- «Ustura Behçet»

- Peki, üçüncüsünün adı?

- «Bastır Behçet»

- Şimdi filmleri bir yana bırakalım... Konuş Behçet!

Böylece «Behçet»li filmlerle şöhret yapan Behçet Nacar başladı konuşmaya.

- «1934'te Sultanahmet'te doğdum... Sanat mektebi mezunuyum. Askerliğimi 1956-57'de yedeksubay olarak yaptım. 56'ncı dönemdim. Terhisten sonra 6 yıl dökümcülükle uğraştım, 7 yıl şoförlük ettim, sonra artist oldum.»

- «Nasıl oldun?»

- «'Ekmekçi Kadın'da oldum ağabey. Önce figüranlık yaptım, sonra kavgacı oldum...»

- «Sonra, 'Şeyh Şamil'de ilk önemli rolümü oynadım. Geçmiş zaman, ya 2500 lira aldım, ya 3000 lira. Seyirci tuttu beni... Tam 28 filmde direkt ‘Kötü adam’ oynadım.»

- «Allah rahmet eylesin, Adanalı bir işletmeci vardı: Hacı Ahmet... O istemiş benim filmimi, 'Halk, Behçet'i tutuyor, onu başrolde oynatın, ben filmlerini alırım' demiş. İlk olarak 'Parçala Behçet'i yaptık...»

Sinemamızdaki «Behçetizm»e yeşil ışık yakan da bu ilk filmdir zaten. Seksle sadizmin atbaşı gittiği film büyük iş yapınca, hem tür benimsendi, hem de Behçet Nacar star olma yolunda adım atmaya başladı. Filmler peşpeşe geldi: «Ustura Behçet», «Bastır Behçet», «Görevimiz Tehlike», «İyi Döverim, Kötü Severim»... Bir yıl öncesinin «Badman» Behçet'i o filmlerden sonra avantür filmler çeken B grubu şirketlerin 20-30 bin lira alan ilk yıldızı haline gelmişti.

- «Çok kişi tenkit ediyor, eleştiriyor beni ağabey, biliyorum. Ama hep «tek taraflı» bu eleştiriler... Bütün dünyada sinema, çıplaklığa ve şiddete gidiyor. Bizim burada yaptığımız da bu zaten. Sonra bunu yaparken uzun uzun düşünüyorum, ilk filmlerimle, sonrakileri seyredin, arada hayli fark var. «Behçet Cezayir'de» mesela... Bana göre iyidir.»

- «Nasıl iyidir Behçet?»

- «Hikaye daha oturmuştur ağabey... Mekanlar daha iyidir. Prodüksiyon daha kuvvetlidir, kıyafetler daha...»

Behçet Nacar «kıyafetler» deyince, akla ister istemez hemen «Behçet’li filmler geliyor... Bu filmlerde Behçet Nacar, deri pantolonlar, geniş kenarlı şapkalar, garip kıyafetler giyiyor hep...

- «Filmdeki kıyafetleri prodüktörler mi empoze ediyor Behçet?»

- «Yoo... Kendim buluyorum. Ama ne dediğinizi anladım galiba... Çocukluğumda kavgalı filmlere giderdik hep... Konu kadar, oyuncunun kıyafeti de bizi ilgilendirirdi. Biz «Aaa, kıyafete bak» dedik mi, filmin iş şansı artardı. Şimdi ben de onu dedirtmeye çalışıyorum. Geçen gün İstiklal Caddesi'nde dolaşırken çocuğun biri ayakkabımı gördü: «Aaa, bak 'Serseri Kral'da giydiği ayakkabı» dedi...»

(Sağda: Behçet Nacar, "Parçala Behçet" filminde orjinal giysisiyle...)

- «Bir de filmlerinde çok sert olduğun söyleniyor?»

- «Sertimdir ağabey... Seks sahnelerinde hoyratımdır, kavga sahnelerinde kıyıcıyımdır. Öyle de olmam gerek... Bizim insanımız öyledir çünkü. Ama yanlış anlaşılmasın, sertliğim «motor» dendiği an başlar, «stop» denince biter. Ben, sakin bir insanımdır ağabey.»

Evet, Behçet Nacar'la konuştuklarımız burada bitiyor. Şimdiden söylenebilecek tek şey, 1973'lerin, Behçet Nacar'ının kendi türünde bir «star» olduğudur...

(24 şubat 1973)