Sezen'e 'Aksu' soyadını veren adam

Yayın Tarihi : 11 Kasım 2012
89973
Türk hafif müziğinde büyük bir çıkış yapan Sezen Aksu iki yıllık evli. 22 yaşındaki sanatçının eşi Engin Aksu, Kanada'da jeoloji doktorası yapıyor.

 

Yaşamına, 13 Temmuz 1954'te Denizli'nin Sarayköy ilçesinde, "Fatma Sezen Yıldırım" olarak başlayan Sezen Aksu'nun dört yıl süren ikinci evliliğinin öyküsü...

* * *

Fatma Sezen Yıldırım, 29 Kasım 1974'te ikinci evliliğini yaptı ve Aksu soyadını aldı.- «Onunla fakültenin bahçesinde karşılaştım... Çok kendini beğenmiş, gururlu bir hali vardı. Üstelik davranışları hayli sinir bozucuydu. Bir an göz göze geldik. Ve...»

Yukarıdaki sözcükler hafif müzik dünyasına «Yaşanmamış Yıllar» ve «Kusura Bakma» adlı yapıtlarla giren Sezen Aksu'ya ait...

1954 doğumlu, Ziraat Fakültesi üçüncü sınıfından ayrılan sanatçı tam iki yıldır evli... Kocası Ali Engin Aksu ise Kanada'da deniz jeolojisi doktorası yapıyor. Engin Aksu, aynı zamanda Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Profesör Yavuz Aksu'nun oğlu...

Türk hafif müziğinde büyük bir yükseliş yaşayan genç sanatçı Sezen Aksu...Geçtiğimiz ay içinde Kanada'ya giden Engin Aksu, eşiyle on beş gün birlikte oldu. İkinci balayılarını yaşadıklarını belirten sanatçı şöyle konuşuyor:

-  «Herkes nedense kocamı merak ediyor. Yirmi beş yaşında hayli yakışıklı bir adamdır. Fakültede başlayan arkadaşlığımız altı ay sonra nikah masasında sonuçlandı. Aslında evliliğimiz için fazla düşünüp taşınmadık. Bence birbirini seven kişiler beraberliklerini hemen gerçekleştirmeli. Kocamı çok seviyorum. Evlendiğimizden yedi ay sonra Kanada'ya giden Engin ile aramızda şimdi kilometreler var. Ama...»

Evet, kocasından binlerce kilometre uzakta olan Sezen Aksu «Engin ile günaşırı telefonla konuşuyoruz. Kazancımın çoğunu telefon parasına yatırıyorum. Üç dakika olsun onun sesini duymak yeterli oluyor bana» diyordu.

Bir an elini çantasına doğru uzatan Sezen Aksu portföyünden Engin Aksu'nun resmini çıkardı. Ve o andaki düşüncelerini şu sözcüklerle belirtti:

- «Engin'i çok özlediğim zamanlarda şimdiki gibi resmine bakıyorum. Zaten bir yıl sonra Türkiye'ye dönüyor...»

Yirminci yüzyıldaki evliliklerin ancak çiftlerin gösterecekleri anlayışla yürütülebileceğini savunan sanatçı, «Aslında Engin'e göre ben daha muhafazakar sayılırım. Kocam işlerime ve yaşantıma karışmaz. Bu yüzden ilişkimizi yanlış yorumlayıp ayrılacağımızı söylüyorlar. Kocamdan ayrılmayı düşünmüyorum...»

Evet, Sezen Aksu kocası Engin'i kısa da olsa anlatmıştı. Ama sanatçının önünde upuzun bir geleceği ve müzik yaşantısı vardı. Bu konuda «Çizgimi hala bulamadım... İlk zamanlar Ajda Pekkan'ın etkisi altında kaldım. Ama bundan sonra kendi bestelerimi okuyacağım ve Sezen Aksu olarak yepyeni bir yere gelmek amacındayım» diyerek soruları cevaplıyordu...

(Ses Dergisi - 15 Ocak 1977)

Bunu da okuyun:

İşte Sezen Aksu'nun üç günlük ilk kocası >>