Şenay aslında "o gün" ölmüştü

Yayın Tarihi : 05 Ocak 2013
41558
"Sev Kardeşim" ve "Hayat Bayram Olsa" gibi parçaların unutulmaz şarkıcısı Şenay, eşi Şerif Yüzbaşıoğlu'nu kaybettikten sonra bir daha asla eskisi gibi olamadı. Yukarıda, Şerif Yüzbaşıoğlu'nun 19 Şubat 1981 Perşembe günü, saat 16.30'da çekilen son fotoğrafı yer alıyor. Ünlü müzisyen, hastane odasındaki bu fotoğraftan sadece 45 dakika sonra hayata veda etti.

19 Şubat 1981 gününün akşamı... Hafif müzik sanatçısı Şenay'ın yaşamındaki en acılı akşam... Tam 10 yılı aşkın bir süreden beri ilk kez Şerif'siz, ilk kez mutsuz...

(Solda: Şenay, 10 yıllık eşi ve hayat arkadaşı Şerif Yüzbaşıoğlu'nun cenazesinde...)

Ertesi günü cenaze kaldırılacak. Yakınlarının bir kısmı cenaze işleriyle uğraşıyor. Niyazi ve Fatma Ekizoğlu, kızları Şenay'ın bu acılı gününü paylaşmak için Gümüşsuyu'ndaki evlerinde bulunuyor.

Sık sık kapı çalınıyor. Dostlar, akrabalar başsağlığı için gelip gidiyorlar. Dakikalar ilerledikçe gelenlerin sayısı artıyor.

Şenay günlerdir uykusuz. Bu üzüntü dolu günler, adeta uykuyu unutturmuş. Her geçen dakika Şerif'inyokluğunu daha fazla hissettiriyor. Gün boyunca güçlü olmak için büyük bir mücadele veren Şenay'ın yavaş yavaş direncini yitirdiği göze çarpıyor. Sakinleştirici ve uyku getirici ilaçlar alıyor peşpeşe.

(Solda: Şenay ile Şerif Yüzbaşıoğlu, 1969 yılında nikah masasına oturmuştu...)

Gecenin erken saatlerinde izin isteyip, odasına kapanıyor. Artık yalnızdır Şenay. Ve bu gece yalnızlığın sadece ilk gecesidir. 10 yıllık evlilikleri boyunca Şenay ve Şerif Yüzbaşıoğlu müzik dünyasının mutlu çifti olarak tanınırdı. Boğaz'a bakan evlerinde, konuklarını ağırlarlar, sabahlarakadar kah eğlenerek, kah yeni besteler üzerinde çalışarak dedikodudan uzak bir yaşam sürerlerdi.

Şerif Yüzbaşıoğlu, Şenay için iyi bir eşti. Sanat yönünden ise Şenay için son derece başarılı bir prodüktör, besteci, aranjör, yol gösterici, eğitmendi. Yıllarca müzikteki çıkarcılara karşı savaş vermişlerdi. Yoz müzikten uzak kalıp sanatçı kişiliklerinden, hem de en parasız oldukları günlerde bile ödüne yanaşmamışlardı.

(Solda: Espri küpü, neşe saçan bir insandı Şerif Yüzbaşıoğlu. Sık sık çocuklar gibi eğlenmeyi, anlattığı fıkralarla çevresindekileri kırıp geçirmeyi severdi.)

Uluslararası festivallere birlikte imza atmışlar, "Plak dünyası öldü" denildiği sıralarda yaptıkları şarkılarla liste başlarına çıkmışlardı.

Bunlar Şerif'in sanatçı kişiliğinin sadece küçük bir bölümünü yansıtan örnekler. Ne çare ki bu örnekler Şerif'in sanatçılığını ortaya koyarken piyasa müziğinden uzak kalması, maddi sıkıntıları da beraberinde getirmişti. Bu dünyadan göçüp gittiğinde de Şenay'a miras olarak iyi bir isim şerefli bir geçmiş bırakıyordu.

(Solda: Şerif Yüzbaşıoğlu, hayattayken Şenay'ın eli, kulağı, gözü olmuştu bir bakıma. Hemen her şeyi ile yakından ilgileniyordu. Bestesinde, sözünde, plağında hatta televizyon çekiminde bile gözlerini Şenay'dan biran olsun ayırmadı...)

Bundan sonraki yaşamda artık yalnız Şenay. Yaşantısının Şerif'li bölümü noktalandı. Gerçi Şerif gibi bir eşten, bir prodüktörden, müzik adamından yoksun ama üzüntüsünü yenmek için çalışmak zorunda. Tek başına. Şerif'in anılarıyla...

(25 Şubat 1981)