Sahnenin yeni esmer güzeli: Saadet Ayhan

Yayın Tarihi : 28 Eylül 2016
4670
Esmeray'dan sonra müzik dünyamıza bir esmer sanatçı daha girdi.. Mesleği avukatlık olan Saadet Ayhan aynı zamanda sahnelerin en yeni solisti.

 

Sahnelerimizde artık iki esmer sanatçı var... Biri Toplu İğne Yarışması'yla Türk hafif müziğinde adını duyuran ve sahneye çıkmaya başlayan Esmeray... Diğeri ise Türk sanat müziğinde assolist olarak Saadet Ayhan... 

Taşlık gazinosunda sahneye çıkmaya hazırlanan Saadet Ayhan, Türk sanat müziğinde adını duyurmaya çalışacak.Geçtiğimiz hafta içerisinde Taşlık gazinosunda programına başlayan Saadet Ayhan'ın geçmişi ve sanat dünyasına girişi hayli ilginç.

Ayhan'ın esas mesleği avukatlık. Ama yedi yıldan bu yana Kadıköy Musiki Cemiyeti'nin öğrencisi. Bülent Ersoy ve Seracettin Erman'ın sınıf arkadaşı. Saadet Ayhan sahneye çıkışını ve sanat dünyasına geçişini şöyle özetliyor:

- «'Her şey bir anda oldu' demeyeceğim. Tam bir buçuk yıldan bu yana sahne için hazırlanıyorum. Fahrettin Aslan, cemiyette şarkı okurken beni dinlemiş. Ve hemen teklif yaptı. Kadri Şençalar ile çalışmaya başladım. Üç ay sonra sahneye çıkacaktım. Ama Bebek Maksim'in yanmasından sonra program ertelendi.. Kısmet Taşlık gazinosuna imiş... Çok heyecanlıyım. Başarılı olup olamayacağımı zaman gösterecek. Eğer yeteri kadar başarılı olmazsam kaybedeceğim hiç bir şey yok. Tekrar yazıhaneme ve davalarımın başına döneceğim.»

Bakalım Saadet Ayhan, Türk sanat müziğinde kalıcı mı olacak, yoksa yukarıda söylediği gibi 25 gün sonra her şeyini toplayıp yazıhanesine geri mi dönecek?

(TV'de 7 Gün - 8 Ekim 1977)