Sahnelerimizin cinsiyet değiştiren ilk assolisti

Yayın Tarihi : 26 Şubat 2013
70240
Çift cinsiyetli olarak doğan ve 19 yaşında ameliyatla kadın olan Serbülent Sultan, "Sonradan kadın olanlar, hiçbir zaman zarif olamazlar" diyor...

 

Serbülent Sultan... Selvi boylu, eskilerin deyimiyle endamlı, hokka gibi burnu, uzun dalgalı saçları, pürüzsüz cildiyle tam bir dişi, sahnelerin yeni assolisti...

Çift cinsiyetli doğan Serbülent Sultan, 19 yaşında geçirdiği ameliyatla kadın olmuştu.Bir zamanlar erkek olduğunu bilmeyenlerin yüreklerini hoplatacak cinsten bir kadın. Çok kişinin merak ettiği bazı soruları yanıtlamak üzere söz verdikten sonra konuşmaya başlıyoruz

- "Bir meslektaşınızdan, Bülent Ersoy'dan söz etmek istiyoruz..."

- "Buyrun efendim."

- "Bir yılı aşkın zamandan beri Bülent Ersoy kadın olmaktan söz ediyor. Bir zamanlar siz de erkekteniz. Şimdi kadın oldunuz. Bülent Ersoy nasıl kadın olabilir?"

- "Türkiye'de bu ameliyat yasal olarak imkansız. Ancak ben çift cinsiyet taşıdığım için, mahkeme bana bu izni verdi. Bütün kadın organlarım zaten kendiliğinden vardı. Bülent Ersoy'da bu farklı. O Türkiye'de ameliyat olamaz. Yurt dışında olacağı ameliyatla ancak plastik organ takılabilir. Bu da cinsel yönden tatminsizlik sonucu büyük bunalımlara yol açar. Bir kadın hem ruhen hem de fiziksel olarak kadın olmak ister. Bunu başaramayınca genellikle sinir krizleri başgösterir. Hatta sinir krizlerini çılgınlık ya da intihar izler çoğu kez."

- "Bülent Ersoy ameliyatını geciktiriyor. Bu gecikmenin nedeni korku olabilir mi?" 

- "Aslına bakarsanız, bu tür ameliyatlar yaş çok gençken olur. Örneğin benim ameliyatım, yıllar önce 19 yaşındayken gerçekleşti. Bülent Ersoy yaş olarak çok gecikti. Bu nedenle ameliyatı olur olmaz bir kadın gibi menopoza girecektir."

- "Peki Bülent'in ameliyat olacağına ilişkin sözleri, sizce bilinçsizlik sonucu mu?"

Serbülent Sultan, ameliyatla kadın olan bir kişinin asla gerçek bir kadın zarafetine sahip olamayacağını çizimlerle anlattı.- "Sanmam. Olsa olsa reklam için söylenmiştir. Yoksa gerek yaş, gerekse cinsel tatminsizlik Bülent Ersoy'un bu ameliyatı olması için önemli engellerdir. Kaldı ki, bu tür ameliyatların başarısızlık oranı da yüksektir. O zaman da sonucu felaket olur."

- "Yani, Bülent Ersoy'un ameliyat sözleri boş sözler?"

- "Bence öyle. Bülent kolay kolay ameliyat olamaz."

Hemen herkes bu konuda çeşitli fikirler öne sürdü. Serbülent Sultan ise bu tür olayları yaşamış bir insan. Sözleri de gerçeğe en yakın olanı. Bir yılı aşan bir zamandan beri hormon tedavileriyle göğsü büyüyen Bülent Ersoy'un ameliyatla kadın olma söylentilerine yeni bir boyut kazandırıyor. Serbülent Sultan. Zihinlerde dolaşan soruların büyük bir kısmını açıklığa kavuştururken, deney sahibi eski erkek, yeni kadın olarak iddia ediyor: 

- "Bülent Ersoy kadın olamaz, olursa ya çıldırır, ya da intihar eder..."

Bu arada Serbülent Sultan, sonradan kadın olanların, güzel olsalar da zarif olamayacaklarını belirtiyor ve "Bir kadının bel inceliği, kalça hatları istenildiği kadar ameliyat olsun, bir transseksüelde oluşamaz" diyor.

(Gong Dergisi - 21 Ocak 1981)