Rodrigo, İstanbul'u büyüleyip gitti

Yayın Tarihi : 06 Şubat 2014
10697
Görme engelli ünlü besteci Rodrigo, İstanbullu eşi Victoria ile geldiği İstanbul'da unutulmaz bir konser verdi...

İstanbullu müzikseverler, 1972 kış sezonunun son aylarında, dünyaca ünlü sanatçıları dinleme fırsatını buldu. Önce Jean Pierre Rampal, arkasından Siegfried Behrend, sonra Alirio Diaz ve çağımızın en büyük bestecilerinden Rodrigo konserler vermek için İstanbul'a geldi.

Bu ünlü sanatçılar arasında en büyük ilgiyi şüphesiz görme engelli besteci Rodrigo gördü. Sanatçı İstanbul ve Ankara'da kendi eserlerinden düzenlenen konserlere piyanosuyla katıldıktan sonra, geçtiğimiz hafta içinde yurdumuzu terk etti.

Rodrigo, Türkiye'ye eşi Victoria ile birlikte geldi. On dört yaşına kadar İstanbul'da yaşayan, 1927'de Ecole Normale De Musique'de piyano tahsil ederken Rodrigo'yla tanışan Victoria Rodrigo, Türkiye'de kaldığı süre içinde eşinin yanından bir dakika olsun ayrılmadı. Provalardan, konser salonlarına kadar her yerde, eşinin yanıbaşında ona destek oldu.

Rodrigo - Mine Baykara(Soldaki fotoğraf: Rdorigo, Mine Baykara ile röportaj sırasında...)

Çağımızın ünlü bestecilerinden Joaquin Rodrigo, 1902'de İspanya'nın Valencia şehrinde doğmuş. Üç yaşındayken bir hastalık neticesi gözlerini kaybetmiş. 

Müzik derslerini Eduardo Lopez ve Francisco Antich'den almış. 1927'de Paris'e gidip «Ecole Normale De Musique»de piyano ve kompozisyon tahsil etmeye başlamış. Tahsil yıllarında Falla ile tanışıp, onunla beste tekniği üzerinde çalışmış...

Rodrigo'yu şöhrete ulaştıran eseri bizde «Gitar Konçertosu» adıyla tanınan «Aranjuez Konçerto». Sanatçı bu eserini 1939'da tamamlamış. Bugün gitar için yazdığı konçertoların sayısı dördü buluyor. Sonuncusunun en büyük özelliği dört gitar için yazılması. Rodrigo'nun konçertolarının dışında birçok orkestra eseri, gitar parçaları ve madrigalleri de var...

(Yazı: Mine Baykara - Ses Dergisi - 6 Mayis 1972)