Reklamlarda keşfedilen güzel: Alev Sayın

Yayın Tarihi : 15 Mart 2017
8264
Yönetmen Yücel Çakmaklı, Alev Sayın'ı bir reklamda görüp beğendi, adresini arayıp bulduktan sonra Hacı Arif Bey'in hayatı dizisinde rol verdi.

 

Alev Sayın, annesi Neyran Hanım ve küçük kardeş Dilek ile...Artık ünlü bir sinema yıldızı olmak için filmlerde oynamak yetmiyor, televizyonda da görünmek gerekiyor. 

Alev Sayın bu olaya son örnek... Bir dönem muhasebe memureliği yapan Alev Sayın Schweppes, Arçelik, Hisarbank reklamlarında oynamış.

"Dördüncü Murat" ve "Denizin Kanı" gibi dizi filmlerin, Yeşilçam'dan gelme yönetmeni Yücel Çakmaklı, bir akşam sigarasını yakıp televizyonunu seyrederken, gözü reklamlardaki 20 yaşındaki bu genç kıza ilişmiş. Ertesi sabah aramış-taramış, reklam ajanslarından Alev Sayın'ın adresini bulmuş ve ona çekmekte olduğu dizide Hacı Arif Bey'in "sevgilisi" rolünü vermiş...

Hacı Arif Bey'in yaşadığı günlerde "sevgili"ye "mahbube" denirmiş. Böylece Alev Sayın yaşmak, ferace, peçe altında bir Hacı Arif "mahbubesi" olmuş, çıkmış...

Bu kahverengi gözlü, uzun boylu, güzel vücutlu genç kızı film setinde görüp konuştuk. Tatlı sesiyle kısacık hayatını bir anda özetledi:

Alev Sayın, sık sık annesinin işlettiği nakış atölyesine uğrar. Çalışmalarından artakalan zamanını burada nakış işleyerek değerlendirir.- "1960'ta İstanbul'da doğdum. Lisede okudum. Babam Devlet Demiryolları'nda memur. Tüm yaşamım istanbul'da geçti. Kelebek Gazetesl'nin 1981'de açtığı yarışmaya girdim ve birinciliği kazandım. Bu yarışma, hayatımın gidişini değiştirdi. Birçok fotoromanda oynadım. Derken reklam ajansları benim resimlerimi ve adresimi aldı. Üç-beş reklamda çalıştım. Televizyonda bunlardan birini seyreden Yücel Çakmaklı davet etti ve Hacı Arif Bey'in Hayatı adlı dizide Ahmet Özhan'ın sevgilisi rolünde oynattı. Bu dizi televizyonda gösterildiğinde kısmetimin iyice açılacağını zannediyorum."

Alev Sayın, Şan Tiyatrosu'nda sahneye konulan "Hababam Sınıfı" müzikalinde, sınıfı dolduran kız-erkek öğrenciler arasında da oynuyor, dans edip şarkı söylüyor.

(TV'de 7 Gün - 28 Haziran 1982)