Potanın 2.16'lık devi, sinemada ilk filmine başladı

Yayın Tarihi : 09 Haziran 2012
22085
İTÜ ve Basketbol Milli Takımı'nın yıldızı Hüseyin Alp, "Erkek Gibi Ölenler" filminde Yılmaz Duru ve Feri Cansel ile kamera karşısına geçti.


Türk Milli Basketbol Takımı'nın 2.16'lık dev basketçisi Hüseyin Alp de film yıldızı oldu ve Yılmaz Duru'nun başrolünü oynayıp rejisörlüğünü yaptığı «Erkek Gibi Ölenler» filmiyle oyunculuğa başladı. Hayatında ilk defa kamera karşısına geçmesine rağmen gerçekten başarılı bir oyun tutturan ve meslekte yıllanmış nice oyuncudan daha iyi netice alınan Hüseyin Alp'ten rejisörü Yılmaz Duru çok ümitli:

- «Hüseyin Alp bence sinemamız için bir kazançtır» diyor. «Bol imkanlı bir yüzü, var. Buna cüssesi de eklenince tip olarak ideal bir bad-man'le yani kötü adamla karşı karşıya geliyorsunuz. Üstelik kabiliyetli de. Göreceksiniz, ilk filmi olmasına rağmen bu filmde bile Hüseyin Alp, en iyi oyun verenlerden biri olacak»

Birçok defa Milli Basketbol Takımı'nın formasını giyen «iyi kalpli dev adam» da sinema hakkında şunları söylüyor:

- «Ne yalan söyliyeyim «Filmde oynar mısın?» teklifini alınca şaşırdım ama şimdi iş hoşuma gitmeye başladı.»

- «Bundan sonra devam edecek misiniz?» sorusuna ise söyle cevap veriyor:

- «Basketbola zarar vermemek şartıyla sinemaya devam edeceğim»

Hüseyin Alp sinemada «kalıcı» olursa Yeşilçam, Ertem Göreç ve Yılmaz Gündüz'den sonra basketbol sahalarından gelen üçüncü elemanı kazanmış olacak. Ve yine Hüseyin Alp sinemada kalırsa Tanju Korel'in papucu dama atılacak, «yerli sinemanın en uzun adamı,» unvanını kaybedecek.

(Sağdaki fotoğraf: Hüseyin Alp, İTÜ ile basketbolda birçok şampiyonluk yaşadı.)

(25 Nisan 1970)