Perran Kutman, nişanlısı Engin Ardıç'ı niçin terketti

Yayın Tarihi : 21 Şubat 2012
151123
Sinema, tiyatro ve televizyon dünyasının en ünlü yıldızlarından Perran Kutman ile medyanın çok tartışılan isimlerinden Engin Ardıç arasındaki kırık aşk öyküsü...

 

Engin Ardıç nişan yüzüğünü Perran Kutman'ın parmağına takarken, çift çok mutlu görünüyordu.Her aşk, en büyük duygu yoğunluğunu kendi içinde barındırsa da, efsaneleşen aşklardan hepimizin çıkarabileceği bir pay vardır sanırız. Kerem ile Aslı, Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun böylesi aşklardır.

Bugünkü öykümüzün kahramanları Perran ile Engin'in aşkı ise asla efsane olmadı. Her anı yutan yaşam girdabının 30 yılı aşkın bir halkasında döne döne uzaklaşmaya başladı. Ancak unutmamak gerek; Zaman her şeyin üzerini örter ama hiçbir şeyi silmez. "Geçmiş", varlığını bir gün bir şekilde hatırlatır.

Nitekim öyle oldu... Eski bir televizyon dergisinin 20 Kasım 1978 tarihli sayısının kapağında rastladık onlara... Nişanlanmışlardı. Gözleri pırıl pırıldı. Derginin objektifleri önünde yüzüklerini takarken, en sık tekrarladıkları sözcük "mutluluk" oluyordu. En geç Ocak ayında evleneceklerdi.

Perran Kutman dönemin, en önemli sinema, tiyatro ve televizyon yıldızlarındandı. Tüm Türkiye'nin tanıTV'de 7 Gün dergisi, Perran Kutman ile Engin Ardıç'ın nişan haberini kapaktan verdi.dığı ve sevdiği bir star... Eşi Hüseyin Kutman'dan boşanalı henüz 2,5 ay olmuştu. Engin Ardıç ise bir reklam ajansında çalışıyordu. Metin yazarı olarak... "Ne mutlu sizlere" dedik ve oradan ayrıldık.

Bizim gezilerimiz bitmez... Aynı çifte bu kez, 14 Nisan 1980'e yaptığımız bir yolculukta tekrar rastlıyoruz...

Zaman yapacağını yapmış yine. Göz açıp kapamanıza gerek kalmadan her şey değişmiş! Bu kez haberler iç açıcı değil.

1,5 yıl önce "en kısa zamanda evlilik"ten söz eden ikilinin aşkı çoktan sona ermiş. Sayfalara dökülen sözcükler bu kez üzüntü ve sitemlerle dolu. Engin Ardıç bir klişeyi tekrarlıyor: "Ayrılmamız gerekiyordu. Çünkü ilişkimiz çok yıpranmıştı. Bunun nedeni de çalışma saatlerimizin uymaması, birbirimizi göremememizdi. Görüştüğümüzde de, her söyleşimizin sonunda hır çıkar olmuştu. Sonunda konuştuk ve ayrılmaya karar verdik..."

TV'de 7 Gün dergisi, 14 Nisan 1980 tarihli yazısında Perran Kutman ile Engin Ardıç'ın ayrılık haberini bu başlıkla duyurdu.Ancak derginin attığı başlık ise daha farklı ve Engin adına acıtıcıydı: "Perran Kutman önce para ve şöhret diyor".

Geçmiş, adeta "biten aşklar" mezarlığıdır. Çok rastladık böylesi ayrılıklara. "Olur böyle şeyler" deyip günümüze dönüyoruz...

Perran Kutman hala bir yıldız. Amacına fazlasıyla ulaşmış durumda, Engin'den sonra hem şöhreti, hem de - tahminen - parası arttı. Gelecekte kendisinden geriye bolca tebessüm kalacak.

Engin Ardıç'ın da Perran Kutman'dan sonra şansı açıldı. Büyük gazetelerde köşe yazarlığı, televizyonda haber yorumculuğu, yeniden köşe yazarlığı derken hayli şöhret ve o da - tahminen - iyi para kazandı. Gelecekte kendisinden geriye, pek iyi bir şey kalacağını sanmıyoruz...    

********

Engin Ardıç, bu olaydan yıllar sonra Akşam'dan Şebnem İyinam'a Perran Kutman'la niçin ayrıldıklarını şöyle anlatmış:

Perran Kutman ilk eşi Hüseyin Kutman ile..."Perran'ın iki kocasının arasında ben varım. 1978-1980 yılları arasında... Bir süre birlikte olduk, nişanlandık, evlenmeyi düşündük. İyi ki de evlenmemişiz, çünkü mümkün değildi. Ben o tarihte metin yazarlığı yapıyordum. Sabah dokuz, akşam altı. Benim işten çıkıp eve geldiğim saatte, o hazırlanıp işe gidiyordu. Gerçi hiç aynı çatı altında yaşamadık, ikimiz de ailelerimizin evinde kalıyorduk. Perran tiyatro artı gazino yapıyor, işi sabaha doğru bitiyordu. Gidip alayım, yanında olayım dedim, ama saatler taban tabana zıttı. İkincisi, ben ayda 10 bin lira kazanıyordum, o yedi bin 500 lira kazanıyordu. Sonra Perran, gecede 25 bin lira kazanmaya başladı. Ben hala 10 bin lira. Bu durumda yürümezdi o iş, mümkün değil"...

(Turknostalji.com)