Özdenaklar'ın öyküsü ve Drogba Gökmen!

Yayın Tarihi : 20 Şubat 2013
43866
Üç gün önce TV8'deki Telegol programında, Gökmen Özdenak'ın vücudunu Drogba ile kıyaslayıp, "40 yıl önce ben de böyleydim" demesi ve program sırasında gösterilen fotoğrafı çok konuşuldu. TV8 bulamadı ama biz Gökmen'in 40 yıl önceki görüntüsüne ulaştık. Yukarıda üç futbolcu Özdenak kardeşten ayakta solda Yasin'i, sağda Gökmen'i, önde ise Doğan'ı görüyorsunuz...


TV8'deki Telegol programında üç gün önce yayınlanan Gökmen Özdenak'ın göğüs bölgesi iyice yağlanmış fotoğrafı çok konuşuldu. Galatasaray'ın eski golcüsü Gökmen, Drogba'nın Akhisar Belediyespor'a attığı golden sonraki çıplak vücudunu görünce, "40 yıl önce benim vücudum da böyleydi" dedi. Ancak yayın sırasında, Gökmen'in futbolculuk yıllarından kalma çıplak bir fotoğrafı bulunamadı. Biz yaklaşık 40 yıl önce, 21 Ağustos 1974 yılında Hayatspor Dergisi'nde yayımlanan bir fotoğrafını bulduk. Yukarıdaki fotoğrafa bakarak, Drogba ile Gökmen'in 40 yıl önceki halini siz kıyaslayın istedik.

Bu vesileyle, derginin aynı sayısında yer alan Özdenaklar röportajına da yer veriyoruz. Bu yazıyı aşağıda okuyabilirsiniz...

*********

(Soldaki fotoğraf: Yasin ve Doğan kaleciliği seçerken, Gökmen golcü olarak görev yapıyor.)

Sanki spor için dünyaya gelmişti Özdenak ailesi. Ailenin 5 erkek çocuğu tüm zamanlarını futbolla dopdolu yaşarken, tek kız kardeşleri de yine sporla haşır neşirdi...

Osman ve Sabiha Özdenak çiftinin ilk çocukları Gökmen 1947, ikinci çocukları Yasin ise 1948'de dünyaya gelmişti.

Baba Özdenak futbolu çok sever, dahası iyi futbol oynardı. İskenderun'da futbol oynadığı yılların özlemi hiçbir zaman içinden silinmemişti. Bu nedenle iki oğlunu futbolcu yapmayı kafasına koymuştu. Aslında Gökmen ve Yasin de ayni özlem içinde yaşıyorlardı.

(Soldaki fotoğraf: En önde soldaki Gökmen 3,5, sağdaki Yasin ise 2,5 yaşında. Sol başta ise anneleri Sabiha Hanım görülüyor...)

İki kardeşin futbolla tanışmaları mahalle arasında olmuştu...

O zamanlar Gökmen kaleci, Yasin santrfor oynardı. Bir maçta Yasin mutlak bir gol kaçırınca ağabeyi çok kızmıştı. Yasin «Kolaysa gelip kendin at» deyince, ağabeyi Gökmen «Haydi sen de kaleye geç» deyivermişti. İşte, o gün bu gündür Yasin kaleci, Gökmen hücumcu olmuşlardı.

Mahalle takımı, böylesi çoğu takımlarda olduğu gibi hiç yüzünden dağılıverince Gökmen, Yedikule, Yasin de Altınay takımlarına gitmişti. Ama iki yıl sonra kardeşler İstanbulspor'da buluşmuş, derken Galatasaraylı olmuşlardı.

Bu arada diğer küçük Özdenaklar da boş durmuyordu.

(Soldaki fotoğraf: Özdenak Ailesi'nin diğer üç çocuğu... Ortadaki Figen, Galatasaray Voleybol Takımı'nda oynuyor. Soldaki 11 yaşındaki Mustafa ile sağdaki 9 yaşındaki Tuncer ise şimdilik mahalle arasında top koşturuyor...)

Ailenin üçüncü çocuğu olan Figen voleybola başlamış, hızla yükselerek Galatasaray Voleybol Takımı'na girmişti. Arkadan gelen Doğan ise ikinci ağabeyi Yasin'in yolunu tutarak «File bekçiliği» için kolları sıvamıştı. O da ağabeyleri gibi İstanbulspor'da işe başlamıştı.

(21 Ağustos 1974)