Oya Aydoğan, şöhreti için 4 milyon lirayı reddetti!

Yayın Tarihi : 21 Şubat 2013
65115
Beş yılda kazandığı şöhretini korumak için yanlış adım atmamaya özen gösteren Oya Aydoğan, gazinocuların astronomik teklifine "Hayır" dedi.


Sinema dünyasında herkes onun «Ağabeyi»... İçinde kötülük yok. Başka dünyalardan gelmiş sanki. Hiçbir şeyi saklamadan anlatıyor.
Oya Aydoğan,«Sinemayı çok seviyorum.» diye başlıyor sözlerine ve sonra şöyle devam ediyor:

- «5 yılda 25 film çevirmişim. Her teklif edilen filmde oynasam şimdi bu sayı 100'ü bulurdu. Sinemada son iki yıldır kısmetim açıldı. Bir filmde oynadığım firma ikinci filmde de beni istiyor. Gece kulübü, gazino, içki, dans, eğlence... Bunlardan hiç hoşlanmıyorum. Şu anda içinde bulunduğumuz dünyadan daha güzel bir dünya var mı? Mutluluğu hiçbir zaman ailemin ve evimin dışında aramayı düşünmedim, düşünmem de... Hiçbir şeyin tiryakisi olmadım, olmak da istemem. Sigarayı bile filmde rolüm varsa içerim.»

Yeni açan tomurcukların, çiçeklerin önünde durup, dalları yüzüne doğru çekiyor. Annesi Güldane Hanım, sonbaharda bir aylığına Almanya'daki akrabalarına gitmek istediklerini, Oya'nın çalışmalarından fırsat bulamadıklarını belirtiyor.

Sonra otomobilden getirilen yiyecekler yenirken söz dönüp dolaşıp «sahne olayı»na geliyor. Oya Aydoğan bu konuda net konuşuyor.

- «Yaklaşık 3 ay önce İzmir Fuarı'nda sahneye çıkmam için, iki gazinocudan iki ayrı teklif aldım. İki teklif de birbirinden değişik, birbirinden ilginçti. Birinci teklifte gecede 150 bin lira karşılığında sahneye çıkıp sadece devamlı tebessüm edip, sunuculuk yapmam isteniyordu. İkinci teklifte de, gecede 200 bin lira karşılığında şarkıcı olarak sahneye çıkmam isteniyordu. İkinci gazinocu ayrıca 4 milyon liralık da avans gönderdi. Oysa benim sesime fazla güvenim yok. Sahnede, gecede 200 bin lira alacağım diye 5 yılda kazandığım şöhretimi, ismimi, 5 dakikada kaybedebilirim diye düşündüm. Bu yüzden 4 milyon liralık avansı reddettim.»

(29 Ağustos 1981)