Nilüfer Aydan, 5,5 yaşına 22 yılı sığdırdı!

Yayın Tarihi : 29 Şubat 2016
9929
Dört yılda bir yaşanan 29 Şubat'ta doğan nadir insanlardan olan Nilüfer Aydan, takvimlere göre 5,5 yaşında, ancak hayatta 22 yıllık bir deneyimin sahibi...

 

Nilüfer Aydan evinin balkonunda...Dört yılda bir gelen "29 Şubat" gününde doğanlara pek nadir rastlanır. Ünlüler arasında da daha da az. İşte Nilüfer Aydan bu nadir rastlananlardan biridir. 

Nilüfer Aydan, 1940 yılının Şubat ayının 29'uncu günü saat 00.15'te dünyaya geldi. Aslında yirmi iki yaşında olan genç aktris, takvimlere göre 5,5 yaşındaydı!

Nilüfer Aydan'ın mesut bir hayatı var. Hemen hemen gününün bütün dakikalarını kocası Halit Refiğ'le geçiriyor. İkisi de sinemanın içinde. Nilüfer Aydan bir oyuncu olarak, Halit Refiğ de bir rejisör olarak bu çevrenin insanları. Boş zamanları az. Film çekimlerinin olmadığı günlerde hemen her zaman evlerinde oturuyor:

- "Bazen radyo dinliyoruz. Ama Halit pek fazla dayanamıyor radyoya. Hemen pikaba hayranı olduğu Beethoven'in bir eserini koyuyor. Mecburen sessizlik içerisinde dinliyorum, önceleri bir türlü klasik müziği sevemiyordum ama, sonraları alıştım. Şimdi artık rahatlıkla dinliyorum."

Refiğ ailesi bugünlerde 15 taneye yakın plak almış. Şimdi bu plakların taksitlerini ödüyorlar. Bugünlerde Brahms ile Beetoven'in bütün eserlerini tamamlamayı düşünüyorlar.

Zaman zaman Halit Refiğ film işleri yüzünden Nilüfer Aydan'ı evde yalnız bırakıyor:

- "Bu arada ben de bol bol yün örüyorum. Halit'in ve benim kazaklarımın çoğunu ben yaptım. Ama yün yumaklarını da kedilerden kurtarıncaya kadar akla karayı seçiyorum. Üçü birden üzerime saldırınca tabii ki yün örme işini bırakıp onlarla meşgul oluyorum."

Nilüfer Aydan, zaman zaman hava almak için çıktığı Şişli'deki parkta koyun ve kuzularlarla...Nilüfer Aydan'ın Tırmık, Zübük ve Gümüş adlarında üç tane kedisi var. Üçünü de çok seviyor. Onları sık sık yıkıyor, kuruluyor, tarıyormuş. Genç aktris kedilerine bir şeyin dışında her şeyi öğretmiş. Öğretemediği tek şey de kedilerin öğlenleri kütüphane raflarında uyumaları...

- "Halit onlara bu yüzden sık sık kızıyor. Buna rağmen kediler onu, nedense benden daha fazla seviyor."

Nilüfer Aydan ev içinde "Halit" adını kullanmıyor. Halit Refiğ de öyle. Ev içinde kullanılan kelimelerin yüzde kırkı, yüzde ellisi ya "Nannik" ya da "Bubuci" oluyor. Genç aktris bu kelimelerin ne anlama geldiğini, nereden doğduğunu söylemiyor.

İlk olarak 1956 yılının son günlerinde, Taksim Belediye Gazinosu'nda Yılmaz Duru ile yaptıkları folklor danslarıyla sanat hayatına atılan Nilüfer Aydan, ilk filmini 1957 yılında çevirdi. "Altın Kafes"ten sonra "Cilalı İbo", "Bir Dilim Ekmek", "Günah Kadını", "Talihsiz Yetime" ve "Dağlar Şahini"nde oynadıktan sonra eski eşi Yılmaz Duru ile Amerika'ya gitti.

24 Şubat 1962'de evlenen Nilüfer Aydan ile Halit Refiğ, aynı gün evlerinde düzenledikleri partide dans ederken, Göksel Arsoy ile eşi Soley onları izliyor...Oradan döndükten sonra da 1960'ta "Yasak Aşk"ta ve arkasından da "İki Aşk Arasında", "Seviştiğimiz Günler", "Güneş Doğmasın", "Şehirdeki Yabancı" ile "Gençlik Hülyaları"nda oynadı. En sevdiği rolü de "Yasak Aşk"taki Sevda'ymış. Bu filminin rejisörlüğünü de Halit Refiğ yapıyordu. İşte bu filmde birbirlerini sevip anlaştılar ve sonra da evlendiler.

Esas adı Aydan Canbula olan genç aktrise geçenlerde aynı adı taşıyan bir seyircisinden mektup gelmiş, öğrenci olan genç kız Nilüfer Aydan'a bu ad meselesi yüzünden dert yanıyormuş.

- "Ama bu mektubu çok sevdim. O öğrenci kız öyle cana yakın bir mektup yazmıştı ki..."

Nilüfer Aydan bugünlerde yalnız limonata, çilek suyu, vişne suyu, gazoz ve kola-koka (o zamanlar böyle deniyor) içiyor. "Kayısı suyunu içtim ama hiç beğenmedim" diyen genç aktris kışın, sadece aile toplantılarında olmak üzere rakı içiyormuş.

Nilüfer Aydan'ın en çok beğendiği kitap Charlotte Bronte'nin "Jane Eyre"i, en sevdiği film de "Jane Eyre" imiş. Nilüfer Aydan bu yıl eskisinden daha fazla filmde oynuyor. Genç aktris böylece 5,5 yaşa 22 yıllık tıka basa bir çalışmayı sığdırmaya uğraşıyor.

(Röportaj: Bülent Bora - Ses Dergisi - 14 Temmuz 1962)

Bu yazıyı kaçırmayın:

Nilüfer Aydan, 4 yıl sonra dansözlüğe döndü >>