Nil Burak'ın gizlenen ilk evliliği

Yayın Tarihi : 27 Mayıs 2013
21888
Nil Burak'ın 1969 yılında evlendiğini biliyor muydunuz? 18 yaşında iken görücü usulü ile evlenen Nil Burak, ilk eşinden 1971 yılında ayrılmış... Yukarıdaki fotoğrafta Nil Burak ile ilk eşi F.Ç. nikah defterine imza atarken görülüyor...


Gelinlik ve duvak, genç kızlığın, saflığın simgesidir. Bu nedenle ikinci kez nikah masasına oturan bir kadın, gelinlik giymeyi düşünmez genellikle. Geride bıraktığı iyi veya kötü anılarla dolu bir evliliği, bir başka beraberliği vardır. Aslında uygulanan bu kural gelenek halini almıştır.

Nil Burak(Sağdaki fotoğraf: Nil Burak, ikinci evliliğini menajeri Engin Kefkep'le yaptı...)

Geçtiğimiz aylar içinde menajeri Engin Kefkep'le evlenen Kıbrıs uyruklu sanatçı Nil Burak gelinlik giymemişti. Sade bir törenle evlenmeyi isteyen sanatçının acaba geride bıraktığı yıllarda bir gizi mi vardı? Sonunda Burak'ın ikinci kez nikah masası başına oturup imza attığını kendi ağzından öğrendik.

- «Niye saklayayım? Kimse bana bu konuda hiçbir şey sormadı ki... Engin ikinci eşim oluyor. İlk evliliğimi 1969 yılında Ankara'da İngiliz sefaretinde sekreterken yaptım. Görücü usulü ile evlendim. Eşimin adını açıklamak istemiyorum. Sadece baş harflerini söyleyeyim: F. Ç. Tam iki yıl mutlu bir beraberliğimiz oldu. 1971 yılında yedeksubay olan eşimden ayrıldım. Uzaklaşmamız aramızdaki bağların kopmasına neden oldu...» sözlerinden sonra derin bir nefes çeken Nil Burak'ın F.Ç.'den saygıyla söz etmesi olayın üzerine daha da eğilmemize neden oldu.

- «Peki çocuğunuz var mı? Şimdi o ne yapıyor? Görüşüyor musunuz?»

Nil Burak- «Çocuğumuz olmadı. Şimdi özel bir şirketin muhasebe müdürü ve geçtiğimiz yıllarda evlendi. Bir de kızı var. Her zaman telefonla görüşüyoruz. Zor zamanlarımda bana yardım elini uzatan tek kişi olmuştur.»

(19 Kasım 1977)