Amerika'da film çeviren ilk Türk: Nihat Aybars

Yayın Tarihi : 14 Şubat 2016
8141
Devlet Tiyatrosu oyuncusu Nihat Aybars, 1948 yılında Amerika'da filminin bazı sahnelerini çekti. Türkiye'de çekimleri tamamlanan film Hollywood Rüyası adıyla sinemalarda oynadı.

 

Nihat Aybars, Hollywood Rüyası filminin bir sahnesinde Jean Holm ile...Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Nihat Aybars’ın, Amerika'da filim çeviren ilk Türk olduğunu biliyor muydunuz? Aybars, bundan 23 yıl önce, film tekniğini öğrenmek için Hollywood'a gitmiş, orada Jean Holm adındaki genç ve güzel bir figüranla bir film çevirmiş ve bu film Türkiye sinemalarında «Hollywood Rüyası» adıyla oynanmıştı...

Sene 1948... Daha henüz Ayhan Işık'lar, Muzaffer Tema'Iar Amerika sevdasına kapılmamışlar. Hatta daha Ayhan ortada yok, Muzaffer de artistliğin ilk basamaklarında. Zaten filmciliğimiz de emekleme devresinde. Meşhur furya henüz başlamamış. Dört duvar arasında çevrilen senede iki-üç filimle yetiniyoruz...

Ankara Devlet Tiyatrosu'nda yakışıklı, pırıl pırıl bir genç var: Nihat Aybars... Devlet Konservatuvarı'ndan beş yıl önce mezun olmuş. Olduğunun ertesi yıl evlenmiş. Sema adında, üç yaşında da bir kızı var. Kendi mi karar vermiş, başkalarının tavsiyelerine mi uymuş bilmiyoruz. Devlet Tiyatrosu'ndan altı ay için müsaade alarak Amerika'ya gidiyor. Niyeti Hollywood'da film tekniği öğrenmek. 450 lira maaşı var. Bunun yarısı karısı ve çocuğuna verilecek, yarısı da döviz olarak kendisine gönderileecek. Bu da ayda 150 dolar kadar bir şey ediyor. Nihat Aybars bu parayı Hollywood'da bozdurup bozdurup harcayacak!

Amerika'da birçok ünlü oyuncu ile tanışan Nihat Aybars, bu fotoğrafta Maureen O'Hara ile...Bu altı aylık seyahat uzadıkça uzuyor. Tam iki yıl sürüyor. Bu iki yılda Nihat Aybars'ın film tekniği hakkında neler öğrendiğini pek öğrenemiyoruz, ama Türkiye'ye dönüşünde koltuğunun altında çekilmiş üç, dört kutu film görüyoruz.

Nihat Aybars, Hollywood'da Jean Holm adında genç ve güzel bir figüran kız bulmuş, onunla kafasındaki bir hikayeye göre bir takım sahneler çevirmiş, ama bunları tamamlamaya fırsat bulamadan İstanbul'a dönmüştü. O sıralarda Ankara'da sinemayla yakından ilgili, herkesin derdine koşan Melih Başar adında bir arkadaş vardı. O, Nihat'a ön ayak oldu. Amerika'da çekilmiş filme, İstanbul'da ve Ankara'da bazı sahneler ilave edildi. Film derlenip toparlandı. Melih'in koyduğu «Hollywood Rüyası» adıyla piyasaya çıkarıldı.

Halen Devlet tiyatrosu'nda oyunculuk yapan Nihat Aybars, Yaşlı Hanım'ın Ziyareti oyunun bir sahnesinde Mediha Gökçer ile...Film umulan işi yapmadı. Hatta Nihat Aybars'a pek fazla bir şey de getirmedi. Ama galiba onun hayatında tatlı bir Amerika hatırasının canlı bir sembolü olarak devamlı kaldı.

Nihat Aybars 1919'da İstanbul'da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuvarı'na girerek 1943'te tiyatro bölümünden mezun oldu. 1944'te evlendi. Bir yıl sonra Sema adında bir kızı oldu. Bugün 25 yaşında olan Sema da, babası gibi Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaktadır.

Bir müddet sonra ilk eşinden ayrılan Nihat Aybars'ı 1960'ta ikinci defa, Özcan adında bir hanımla evlenmiş görüyoruz. Daha henüz konservatuvar'da talebe iken ilk defa 1947'de «Denize Giren Atlılar»da bir yıl sonra da «Jül Sezar» da oynayan Nihat Aybars'ın sanat hayatında en beğendiği rolleri, «Yaşlı Hanımın Ziyareti»ndeki Alfred Ill ile «Faust»taki Mefisto rolleridir. Yabancılardan Laurence Olivier ile Charles Laughton'u artist olarak pek beğenir.

(Not: Manşet fotoğrafında Nihat Aybars, iki ünlü yıldız Tony Curtis ve eşi Janet Leigh ile görülüyor.)

(Yazan: Sezai Solelli - Ses Dergisi - 7 Ağustos 1971)