Nesrin Sipahi, Yeşilçam'a hurdalıkta adım attı

Yayın Tarihi : 29 Kasım 2016
6208
Türk sanat müziğinin sevilen sesi Nesrin Sipahi, ilk filminde, otomobil hurdalığında yaşayan yakışıklı bir kemancıya aşık olan şarkıcıyı canlandırıyor...

 

Üç arkadaştılar... Biri yakışıklı ve genç; ikincisi kısa boylu, sıska; üçüncüsü de göbekli, bıngıl bıngıl bir adam. Üçü de fakirdi. Barındıkları yer bir otomobil mezarlığıydı. Hurda bir otobüsün içinde yatıp kalkıyorlardı. Yakışıklı gencin adı Tamer Yiğit, sıskanın Sami Hazinses, şişman göbeklinin de Necdet Tosun'du.

Kalbimdeki Serseri filminde, Tamer Yiğit, Necdet Tosun ve Sami Hazinses hurdalıkta yaşayan üç fakir arkadaşı oynuyor.Tamer, mahalle aralarında keman, Necdet zurna, Sami de darbuka çalarak hayatlarını kazanıyorlardı.

O gün, bu 3 fakir arkadaş, ömürlerinin en zengin anlarını yaşayacaklardı. Sami hurda otomobiller arasında dolaşırken, bakışları, ilerideki toprak yola takılmıştı. Kahverengi, lüks bir araba, otomobil mezarlığına doğru geliyordu. Sami koşarak Tamer'in yanına geldi. Nefes nefese:

- «Geliyor!» dedi.

Cümlesini tamamlayamamıştı. Tamer «Kim geliyor?» diye sordu.

- «Seninki» dedi Sami.

Tamer, toprak yola baktı. Gözlerine inanamıyordu. Gerçekten de, gelen o delicesine aşık olduğu kadındı. Tamer sevinçle:

- «Gelin çocuklar, karşılayalım!...» dedi.

Necdet Tosun, Tamer Yiğit, Zuhal Tan ve Sami Hazinses filmin bir sahnesinde Sazlarını alıp birlikte yola çıktılar. Aralarına mahalle bakkalının kızı Zuhal (Tan) de katılmıştı. Bir süre sonra araba mezarlığında, 63 model bir Ford durdu, içinden Nesrin Sipahi çıktı. Üç arkadaş, en tatlı, en duygulu konserlerini verip Nesrin Sipahi'yi karşıladılar. Sonra Tamer «Fakirhanemizi zanginleştirdiniz... Bugünü hayatımız boyunca unutamayacağız. Buyurmaz mısınız, işte şu gördüğünüz camları kırık otobüs bizim evimiz» dedi.

Hurda otobüse doğru yürürlerken, filmin yapımcısı kulağıma fısıldadı:

- «Nesrin Sipahi gerçekten çok kibar bir sanatçı. Diğer şarkıcılara benzemiyor» dedi. «Üstelik kamera karşısında hiç yabancılık çekmiyor.»

Böylece, Nejat Saydam'ın rejisörlüğünü yaptığı «Kalbimdeki Serseri» adlı bu filmle, beyazperdeye bir şarkıcı hanım daha katılmış oluyordu. İlk filmini çeviren Nesrin Sipahi şerefine Tamer Yiğit, Sami Hazinses ve Necdet Tosun'dan kurulu "saz heyeti" bir konser verdi.

(Ses Dergisi - 14 Ağustos 1965)