Nerede o eski hava raporları?

Yayın Tarihi : 22 Eylül 2010
16737
TV'de 31 Ocak 1968'de yayınlanan ilk hava durumu programı günümüzdekinden çok farklıydı.

 

Televizyonlardaki hava tahmin raporları, yıllar yılı Ali Esin'in anlatımıyla dinlediğimiz dönemlerden bu yana çok değişti. Ali Esin'in sunumu çok keyifli olsa da, raporların tahmini aynı oranda tatminkar değildi. Otobüste unutulan şemsiye sayısında Guinness Rekorlar Kitabı'na aday yıllar yaşanıyordu!

TRT Televizyonu'ndaki ilk hava durumunu sunan Zeynep Arıduru Esen, 1980 yılında Maraton programının yapımcılığını birlikte üstlendiği Zafer Ası ve Sacit Doğruyol ile...Televizyondaki ilk hava tahmin raporu ise bugünün uydu fotoğrafları ve dijital grafiklerle donanmış zengin görsel malzemeli programlarının yanında "mütevazı ötesi" kalıyordu.

TRT'nin 31 Ocak 1968 Çarşamba günü saat 19.30'da başlayan ilk yayın gününde, ilk hava raporu, saat 20.00'de Zafer Cilasun'un sunduğu ana haber bülteninin ardından 20.15'te yayınlandı. O dönemde meteoroloji ile anlaşma olmadığı için bu raporu, sonradan "Esen" soyadını alan, TRT prodüktörlerinden Zeynep Arıduru sundu.

Elde bir çubuk ve oracıkta çiziktirilivermiş gibi görünen bir Avrupa haritası, ilk programın tek malzemeleriydi. Zeynep Arıduru bir süre sonra bu görevi Meteoroloji Uzmanı Orhan Oğuz'a devretmişti.

Orhan Oğuz, Ali Esin ve "havalı hava durumu sunucusu" Hülya Uğur derken, bu konuda oldukça aşama kaydettik.

Ama unutmayın... Hava raporları nasıl olursa olsun, sizin havanız iyi olsun!