Yeşilçam'ın unutulmaz bestecisi: Nedim Otyam

Yayın Tarihi : 06 Mart 2016
7776
Yeşilçam'a özgün film müziği anlayışını getiren isimlerden biri olan Nedim Otyam, 100'den fazla filmin müziğine imza attı.

 

Müziksiz bir film olur mu? Olur tabii. Ama tadı tuzu bir hayli eksik kalır. Filmlerde heyecanı, korkuyu, coşkuyu, hüznü ilk veren aslında o sihirli seslerdir. Nedim Otyam da bu büyünün Yeşilçam'daki ilk isimlerinden biridir.

Çok sayıda Yeşilçam filminin müziklerini yapan Nedim Vasıf Otyam, 1918'da eczacı bir babanın oğlu olarak Ankara'da doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı’nın trompet dalını 1942'de bitirdi ve Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası'nda görev yapmaya başladı. Bir yandan da koro yönetmenliği yapan sanatçı Ankara Radyosu "çocuk korosu"nu ve Ankara Halkevi'nin orkestrasını ve korosunu yönetti.

Bu fotoğrafta Erol Taş (solda) ve Behlül Dal (sağda) ile görülen Nedim Otyam, üç Altın Portakal, bir Altın Koza sahibi, Ankara Film Festivali'nde de iki birinciliği var.1950'de İstanbul’a yerleşti. 1952'de Barbaros Film'i kurdu ve Türkiye’de yapımı gerçekleştirilen filmlere orkestra müziği desteği verdi. Bu alanda çalışma yapan ilk Türk bestecisi oldu. Aralarında Karanlıkta Uyuyanlar, İsyancılar, Seyyit Han ve Kaçıklık Diploması'nın da bulunduğu 100'den fazla filmin müziğini besteledi.

Nedim Otyam, 1952 yılında, Türk sinemasında toprak ağalığı konusunu işleyen ilk film olan Toprak'ın yönetmen ve yapımcılığını üstlendi.1974-1984 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuarı'nın müdürlüğünü üstlendi. Bu dönemde konservatuarın Sultanahmet'ten Kadıköy'deki "Hal Binası"na taşınmasını ve bu mekanın bir müzik okuluna uyarlanmasını sağladı.

1976'da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde "Film Müziği" dersleri vermeye başladı; 1986 yılında emekliye ayrıldı.

Sanay Otyam ile evli olan, müzisyen Ali Otyam'ın babası, ressam Fikret Otyam'ın ağabeyi olan bu değerli müzisyen, 6 Mart 2008'de İstanbul'da vefat etti. İçerenköy Mezarlığı'na defnedildi.

(Not: Manşet fotoğrafında, Nedim Otyam, 1959 yılında Neriman Köksal'a bir filmin fon müziği konusunda bilgi verirken görülüyor.)

(Kaynak: Alper Pamir - map1972.blogspot.com)