Necla Nazır ilk kez kamera karşısına çıktı

Yayın Tarihi : 07 Mart 2016
12312
1973 Ses Sinema Artisti yarışmasının birincisi Necla Nazır, Acar Film hesabına, rejisör Nejat Saydam yönetiminde ilk filmine, Eyüp Sultan'da kurban kesip dua ederek başladı.

 

Necla Nazır reşit olmadığı için sözleşmesini annesi Fikriye Nazır da imzaladı.Güvercinler sıcaktan, şadırvanın ve saçak altlarının gölgesine sığınmış tembel tembel duruyorlardı. Kurbanlık koyunlar da öyleydi. Temmuz sıcağının etkisiyle başlarını yere eğip, kenetlenircesine birbirlerine sokulmuşlardı.

Bu yüzden Necla Nazır, yerinden ayrılmamak için direnen koçu, sürü sahibinin yardımıyle dışarı çıkarabildi. Şöyle bir muayeneden sonra pazarlığını yapıp, parasını ödedi. Dört ayağı yerden kesilen koç, bir adamın sırtında Eyüp Çocuk Esirgeme Kurumu'nun kesim yerine getirildi. Necla'nın annesi Fikriye Nazır, kesilen kurbanın kanından kızının alnına sürdü ve hep birlikte «Allah kabul etsin!» dendi.

«Ses Kapak Yıldızı yarışmasını kazanırsam Eyüp Sultan'da bir kurban keseceğim» diyen ve bu adağını böylece yerine getirmiş olan Necla Nazır, Eyüp Sultan'da dua ettikten sonra ilk filmine başlamak üzere Acar Film stüdyosuna geldi.

Necla Nazır ilk filmine başlamadan önce Eyüp'te adağını gerçekleştirip kurban kesti. Annesi Fikriye Hanım, kurban kanını kızının alnına sürdü.Necla Nazır'ın ilk filminin ilk planı, bir nikah sahnesi için hazırlanmıştı. Necla Nazır, bir gün önce alınan gelinliği giyip kamera karşısındaki nikah masasında yerini aldı... Her genç kızın rüyalarını süsleyen gelinliği ilk defa, rol icabı da olsa giymesi, tuhaf duygular belirmesine yol açtı. Hayat ne garipti? İnsanoğlu ne umerken, ne buluyordu?

Rejisör Nejat Saydam'ın «Dikkat prova!» komutuyla bu düşüncelerinden sıyrılan ve kendini rolüne veren Necla Nazır provayı hiç eksiksiz yaptı. Provayı izleyen Foto direktörü Melih Sertesen sahnenin tamam olduğunu söyledi ve çekime geçildi.

Necla Nazır, sürekli çalışan kamera karşısında hiç heyecan göstermemişti. Büyük bir rahatlık içindeydi. Üstelik rolünü gayet başarılı bir şekilde oynamış, sette bulunanları hayretler içinde bırakmıştı. Sahne tamamlanınca herkes Necla Nazır'ı tebrik etmeye ve sualler sormaya başladı:

Necla Nazır, ilk filminin ilk planında Suha Doğan (solda) ve Orçun sonat ile...- «Sahiden bu, ilk filminiz mi? Daha önce hiç film çevirmediniz mi? Kamera karşısında 40 yıllık tecrübeli oyuncular kadar rahattınız. Çok da iyi oynuyorsunuz, tebrik ederiz.»

«Istırap» adlı ilk filmini Aytaç Arman, Orçun Sonat, Süha Doğan. Mürüvvet Sim, Münir Özkul ve Rafet Gülerman ile çeviren genç oyuncu Necla Nazır, bu kabiliyetiyle «İstikbalin oyuncusu» damgasını şimdiden
hak etmiş oluyordu.

(Ses Dergisi - 11 Ağustos 1973)