Necdet Tosun'a ikinci tosuncuk geldi

Yayın Tarihi : 30 Kasım 2016
10428
150 kiloluk oyuncu Necdet Tosun'un ilk çocuğu Erdal, 4 kilo doğmuştu. 14 Mart'ta dünyaya gelen ikinci oğlu Gürdal da yine 4 kiloluk bir "tosuncuk" olarak aileye katıldı.

 

İkinci oğlu Gürdal Tosun da 4 kilo olarak doğan Necdet Tosun, 'Benim gibi bir adam parmak kadar çocuk yakışmaz' diyor...Mecidiyeköy'ündeki ufacık Lale Film dublaj stüdyosunda 150 kiloluk kocaman bir adam, kalbi «küt, küt» çarparak dolaşıyordu. Oynadığı bir filmin dublajını yapmak için buraya gelmişti.
Beş, altı dublajcı ile birlikte çalışan şişman adam iki de bir işini bırakıp telefona koşuyor, bir hastaneye telefon ediyordu.

Bir gece önce karısını Şişli Çocuk Hastanesi'ne yatırmış ve onu, Salih Tozan'ın dul eşi, başhemşire Samime Tozan'a «emanet» edip evine dönmüştü. Ama gözüne uyku girmemişti. Sabah erkenden Türker Inanoğlu gelmiş, arabasına bu şişman arkadaşını almış, «Merak etme. Daha önce Erdal'ı doğuran ana, sana bir erkek evlat daha verir...» demiş, şişman adam da, «Aman erkek olmasın, karım bu sefer bir kız istiyor. Nasıl olsa erkek çocuğumuz var» diye karşılık vermişti.

Necdet Tosun büyük oğlu Erdal ve yeni doğan küçük tosuncuğu Gürdal ile...Stüdyoda dublaj mikrofonu önünde, perdedeki filme bakarak konuşuyor, bir yandan da aklı telefonda, kulağı kirişte bekliyordu. Nihayet telefon zili çaldı. Şişli Çocuk Hastanesi'nden Samime Tozan, «Müjde» dedi, «Gürdal dünyaya geldi. Hem de 4 kilo"...

Necdet Tosun heyecandan iskemleye yıkılır gibi oturdu, işi tatil ettiler. Hemen hastaneye koştu, ilk işi hanımı Sevim Tosun'u teselli etmek oldu. «Hanım, herkes erkek çocuk ister de ona sahip olamaz. Sen bu nimeti hor görme. Bak üstelik bir tosuncuk olmuş. Tam 4 kilo...» dedi.

Necdet Tosun'un 9 Nisan 1963'te doğan oğlu Erdal Tosun kardeşine çabuk alışmıştı. Sevim Tosun, dört gün sonra eve geldiği zaman bebek Gürdal Tosun hemen kardeşini tanımış, ona gülmeye başlamıştı. Dört yaşındaki Erdal da tıpkı Gürdal gibi dört kilo olarak doğmuştu.

Necdet Tosun,  «Adımız Tosun, çocuklar da maşallah tosun gibi oluyor. Şimdi benim gibi 150 kiloluk bir adamın ufacık bir çocuğu olursa ayıp olmaz mı? Biz soydan gürbüz insanlarız. Babam da benim gibiydi. Hatta ben babamın yanında ufak kalırım, o en az 200 kilo vardı. Ama nazar değmesin diye kendini tarttırmazdı. Ne yapalım? Çocuklarımız değil, torunlarımız bile bu gidişle tosuncuk olarak dünyaya gelecek...» diyordu.

İşte  artık dört kişi olan Tosun ailesi... Gürdal Tosun, Erdal Tosun, Sevim Tosun ve Necdet Tosun...- «Büyüyünce ne olacak? Hangi mesleği seçecek?»

- «14 Mart'ta, Tıp Bayramı'nda doğdu. Onun için doktor olmasını istiyoruz. 'Artist olmasın da ne olursa olsun' diyenler de var. Hanım da çocuklarımızın oyuncu olmasını istemiyor.»

Necdet Tosun'un «batıl» inanışları yok. Nazar değmesine inanmıyor:

- «Çok şükür, milyonlarca seyircim benim gürbüzlüğümü görür, şimdiye kadar hasta bile olmadım. Çocuklarıma da boncuk filan takmıyorum» diyor.

(Ses Dergisi - 22 Nisan 1967)