Müslüm Gürses - Otel odalarında geçen 12 yıl

Yayın Tarihi : 03 Mart 2016
14194
"Ölürsem Kabrime Gelme İstemem", "İsyankar", "Bağrıyanık", "Esrarlı Gözler" gibi şarkılarıyla büyük ün kazanan müslüm Gürses'in halen bir evi yok.

 

Müslüm Gürses, satış rekorları kıran plaklarına karşın halen otel odalarında kalıyor.Ocakbaşı tabir edilen havuzlu meyhanenin iç tarafında tavana monte edilmiş bir sandal dekoru vardı. Üzerinde aynen şöyle yazıyordu: 

«İçelim abu hayatı neşe verir
bedene
Mevlam rahmet eylesin rakıyı icat
edene
Artsın eksilmesin, taşsın
dökülmesin
Allah kimseyi meyhanesiz
memlekete düşürmesin...»

İşte bu dekorun altındaki masada Müslüm Gürses oturmuş, kendi kendine içiyor, kendi tabiriyle efkar dağıtıyordu. Peşpeşe çevirdiği filmler ve yaptığı plaklarla adını duyuran Müslüm Gürses, 1950 yılında Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesine bağlı Fıstıközü Köyü'nde doğmuş. Rençberlik yapan aile sonra Adana'ya taşınmış.

Küçük Müslüm, bir yandan ilkokulu bitirmeye, bir yandan da bir terzi yanında çıraklık yapıp hayatını kazanmaya başlamış. İlkokulu bitirdiği gün de bir başka imtihana girmiş. Bir şarkı yarışması imiş bu. Yarışmada birinci seçilmiş.

Müslüm Gürses, çocukluğunda büyük bir dram yaşamış. 1965 yılndan kalma bu fotoğrafta Müslüm Gürses, annesi Emine Akbaş, kardeşleri Emine ve Ahmet'le görülüyor. Bir süre sonra babası Mehmet Akbaş, annesini öldürecek, küçük kardeşi Ahmet de hayata veda edecektir.Sonra Adana Halkevi'nde müzik çalışmalarına devam eder Müslüm Gürses. 15 yaşında TRT'nin açtığı sınavı kazanır ve 4 yıl da Adana Radyosu'nda müzik çalışmalarını sürdürür. 600 lira karşılığında "Sevda Yüklü Kervanlar" adlı ilk plağını doldurur. Bu ilk plak yüzbinlerce satar. Şirket sahibi onu uçakla Adana'dan İstanbul'a getirir. 

İkinci plak "Özür Diliyorum Senden" birinciden de fazla satar. Fakat satılan plaklar Gürses'in şansını açacağına kapatır. Önce radyoyu bırakır. Sonra ekonomik nedenler yüzünden, geceliği 100 liradan gece kulüplerinde şarkılar söylemeye başlar. Bu arada Günaydın Can Gürgen adlı bir müzisyen elinden tutar, «Senin yerin buralar değil. İstanbul'a gelmelisin» der. İstanbul'a geliş gidişler periyodik şekilde sürer gider.

Ve 12 yıl boyunca hiç evi olmaz. Onun mekanı hep otel odalarıdır. İki yıl önce doldurduğu "Ölürsem Kabrime Gelme İstemem", "İsyankar", "Bağrıyanık", "Esrarlı Gözler" gibi şarkıları hasılat rekorları kırar.

Müslüm Gürses'in gençliği...Şimdiye kadar 15 film çeviren Müslüm Gürses, «Yarınımdan ümidim yok, tek güvencem sesim. O da bana şimdilik yetiyor. Bir ekmek, bir hırka tam bir derviş gibi otel odalarında yaşayıp gidiyoruz. Ne yapayım ben de böyle mutlu oluyorum» diyor.

(Ses Dergisi - 31 Ekim 1981)