Mine Koşan için son çare: Kahire

Yayın Tarihi : 06 Nisan 2017
6591
Mısırlı ünlü bir gazinocunun kendisine yaptığı teklifi kabul eden Mine Koşan, «Bir daha böyle fırsat ele geçmez» diye düşünüyor.

 

Arabesk söyleyen şarkıcıları ekrana çıkarmayan TRT'nin tutumu yüzünden Türkiye'deki müzik ortamına küskün olan Mine Koşan, Kahireli bir gazinocunun kendisine yaptığı teklifi kabul etti.

Almanya'da Mine Koşan'ın plağını dinleyen Mısırlı ünlü bir gazinocu, sanatçıyı Türkiye'de arayıp buldu ve şimdiye dek almadığı, bundan sonra da pek alamayacağı derecede parlak bir iş teklifinde bulundu. 

Ülkemizdekii müzik ortamından memnun olmadığını zaten her fırsatta açıklayan Mine Koşan da, bunu «son çare» olarak değerlendirdi. Teklifi kabul etmeye karar verdi.

Kısacası eşi Vedat Yıldırımbora ile Kahire'ye yerleşiyor Mine Koşan. Sanatçı, bu konuda şunları söylüyor:

Mine Koşan, arabesk söyleyen şarkıcıların Türkiye'de horlandığı görüşünde. Bu yüzden Mısır'dan gelen teklifi kabul etmiş...- «Önce, Mısır'a yerleşmeyi, 'tereciye tere satmak' diye değerlendirdik. Çünkü arabesk şarkılar söylüyorum. Fakat biraz etraflıca düşününce, hiç de öyle olmadığını anladık. Kahireli gazinocu, bana teklifi arabesk şarkıları iyi söylediğim için yaptığını durmadan tekrarlıyor, orada rahatlıkla tutulacağımı ileri sürüyordu. Üstelik Arap ülkeleri müzikal açıdan çok ileri. Plaklarını sanki senfonik orkestralar eşliğinde, büyük gruplarla dolduruyorlar. Bu plaklar Avrupa piyasasında da adını duyuruyor. Yani orada istediğim her şeyi rahatlıkla yapabilirim. Oysa burada öyle mi?» 

Mine Koşan, arabesk şarkılar söyleyen sanatçıların Türkiye'de horlandığı görüşünde. Kendisinin, Neşe Karaböcek'in, Orhan Gencebay'ın televizyona çıkarılmayışını buna örnek olarak gösteriyor.

«Halbuki» diyor, «Yeni kurulan ileri Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı yöneticilerinden biri, 'Araplar müzikte bizden çok ileri. Bizim o ekole erişebilmemiz için yıllarımızı vermemiz gerek' diye bir açıklama yaptı. Ama bizler, bu ekolün öncülüğünü yaptığımız halde, devlet kuruluşu TRT tarafından bile horlanıyoruz. Bu durumda siz kendinizi benim yerime koyun... Bu Kahire fırsatını kaçırır mısınız?»

(Ses Dergisi - 11 Haziran 1977)