Hüseyin Peyda bir filmle efsane oldu

Yayın Tarihi : 03 Haziran 2013
32729
Hüseyin Peyda, 1952 yılında Urfa'da çevirdiği "Mezarımı Taştan Oyun" filmiyle, o dönem, sadece Rudolph Valentino ile Raj Kapoor'un ulaşabildiği şöhreti yakalamıştı...


Bundan seneler evveldi... İsmi yeni yeni duyulmaya başlayan bir aktör vardı. Hüseyin Peyda idi bu aktörün adı. Aynı zamanda hem prodüktör, hem senarist ve rejisördü. 

Hüseyin Peyda(Sağdaki fotoğraf: Hüseyin Peyda kendisine efsanevi bir şöhret sağlayan ve o yılların hasılat rekorlarını kıran "Mezarımı Taştan Oyun filminin bir sahnesinde Nurhan Nur ve Üftade Kimi ile...)

İlk olarak «Söyleyin Anama Ağlamasın» isimli bir film çevirmişti. Bu filmin ardından Hüseyin Peyda, gene Urfa'da «Mezarımı Taştan Oyun» adlı bir film daha yapmıştı. Yalnız bu film, film değil fırtınaydı sanki. Seyirci kitlelerini önüne katıp, sürükleyip götürmüştü. Görülmemiş bir şeydi bu...

Tıpkı; efsanesi hala aynı tazeliğini koruyan Rudolph Valentino'nun «Şeyhin Oğlu» gibi, «Mezarımı Taştan Oyun» filmindeki «Abdo Bey» de milyonları peşine takıp götürmüş ve adı dillerden düşmez olmuştu. Bundan bir kaç sene sonra gösterilen Hint filmi «Avare»’nin Raj Kapor'u gibi yaygın mı yaygın bir şöhret kazanmıştı. «Mezarımı Taştan Oyun»un Hüseyin Peyda'sı... Hüseyin PeydaAradan 22 yıl geçmesine rağmen, o filmi seyredenler, bilhassa Doğu Anadolu Bölgesi’nde Hüseyin Peyda'yı «Abdo Bey» diye anlatır, çağırır ve konuşurlar gördükleri yerde...

(Soldaki fotoğraf: Hüseyin peyda, "Vurma Zalim Vurma" filminin bir sahnesinde...)

Yerli sinemanın bir zamanlar adı efsaneleşmiş aktörü Hüseyin Peyda 27 Ocak 1922'de Urfa'da doğmuş, Haydarpaşa Lisesi’nden sonra bir süre Edebiyat Fakültesi’nde okumuş, Yeşilçam'a gelmeden önce de; fabrikatörlük, lokanta ve güzellik salonu işletmeciliği, gazetecilik yapmıştır. 

1949'da evlenen Hüseyin Peyda'nın Mübeccel, Semra ve Abbas isimli üç çocuğu vardır. Alışılmışın dışındaki değişik tipiyle kendisine haklı bir şöhret sağlayan dünün bu ünlü jönprömiyesi, şu son yıllarda karakter rollerinin aranan, önemli bir ismi haline gelmiştir. Hüseyin PeydaÖzellikle kostüme filmlerin vazgeçilmez oyuncusu Hüseyin Peyda şöhretini daha yıllar boyu sürdürecek ender aktörlerden biridir.

(Soldaki fotoğraf: Hüseyin Peyda ile Hülya Koçyiğit, "Rabia" filminde...)

Seneler, senelerce sonra da şimdiki kuşaklar, kendilerinden sonra gelecek olanlara gene Hüseyin Peyda'dan ve bugünkü şöhretinin temelini teşkil eden «Abdo Bey»den bahsederken onun efsaneleşmiş adını anmaktan kıvanç duyacaklardır.

(3 Kasım 1973)