Metin Ersoy: Kalipso benim hayatım

Yayın Tarihi : 12 Mart 2017
5967
«Kalipso Kralı» olarak tanınan Metin Ersoy, bu müzik türünün kendisi için bir yaşam biçimi olduğunu belirterek, «Kalipsodan ömrüm oldukça ayrılmayacağım» diyor.

 

«Kalipsoda papağan gibi şarkı söylenmez. Şarkı ile oynayabilirsiniz. Halkla irtibat kurabilirsiniz. Onda caz ruhu vardır. Üstelik ritm olarak bünyemize de uygun bir türdür. Böylesine üstün müziği bırakıp başka bir alana yönelmem.»

Türkiye'nin kalipso kralı Metin Ersoy, vazgeçilmez enstrümanı tumba ile... Metin Ersoy çocukları Emir ile Tuğçe'nin de gelecekte iyi birer müzisyen olmalarını istiyor.Böyle diyor yurdumuzda «Kalipso Kralı» olarak tanınan Metin Ersoy. Kendi deyişiyle öğle yemeği için parası olmadığı zamanlar bile bu müzik için, bu müziği yurdumuzda tanıtmak için her şeyi yaptı. Bu çabalarını bundan sonra da sürdürmeye kararlı olan sanatçı, bakın ne diyor:

«Ben müziği para için yapmıyorum. Benim için bir zevk... O halde bu müzik için çalışmalarım yaşadığım sürece devam edecektir. Belki her zaman sahnede olmayacağım. Belli bir yaştan sonra sahneyi bırakabilirim. Ama çalışmalarım yine de sürecektir.»

Metin Ersoy, bu sözleri son derece kararlı bir tavırla söyledikten sonra, evdeki tumbanın yanından ayrılmayan çocukları 5 yaşındaki Tuğçe ile 4 yaşındaki Emir'i göstererek: «Bakın onlara... Hep tumba ile beraberler. Unutmamak gerekir ki, kalipso tumbayla başlar. Bu yüzden çocuklarım ileride iyi bir müzisyen, iyi bir kalipsocu olacaklar» dedi.

(Ses Dergisi - 15 Kasım 1980)

 

+++++ Metin Ersoy'un yukarıdaki fotoğrafta yer alan çocuklarından Tuğçe Ersoy, 10 Mart 1995'te Fenerbahçe Lisesi'nde işlenen bir öğrenci cinayeti ile gündeme geldi. Kendisine aşık olan bir öğrenci tarafından sokakta dövülen Tuğçe, babası Metin Ersoy ile bir barın iki korumasına haber verdi. Okulu basan bar fedaileri, öğrencilerden İlimdar Kalkan ile Özgür Akkaya'yı bıçakladı. İlimdar Kalkan ölürken, Özgür Akkaya ağır yaralandı.

+++++ Tuğçe Ersoy daha sonraki yıllarda tiyatro oyuncusu oldu. Filmlerde rol almaya başladı. Ersoy; Kanal 7'de yayınlanan 'Kıyan Tepesi', 'Çobanın İhaneti', 'Yarim İstanbul'u Mesken mi Tuttun' adlı dizilerde oynadı; iki de reklam filmi çekti. Tuğçe Ersoy'un rol aldığı en önemli film ise; 'The İmam' oldu.

+++++ Emir Ersoy, babasının arzu ettiği gibi, bir müzisyen olarak ün kazandı. Latin-jazz piyanisti, aranjörü ve prodüktörü oldu...

+++++ Metin Ersoy, 29 Ekim 2017'de 83 yaşında hayata veda etti.

Metin Ersoy'un ünlü şarkısı Vakit Yok Gemi Kalkıyor Artık'ın videosu >>