Şoför Dursun, ekmeğini bilardodan çıkarıyor

Yayın Tarihi : 17 Kasım 2016
5270
Kaynanalar dizisindeki "Şoför Dursun" rolüyle büyük beğeni kazanan Mete Dönmezer, tiyatro ve dublajı artık zevk için yapıyor.

Mete Dönmezer, artık Ankara'nın en büyük bilardo salonlarından birinin patronu...Marmaris'te geçirdiği yaz tatili; Mete Dönmezer'in karşısına rüyada görse inanmayacağı bir fırsat çıkardı. İşte bu fırsatı değerlendirmeyi başaran eski tiyatrocu; şimdi kendi deyişiyle "Krallar gibi" yaşıyor! Tiyatro ve dublajla ise; artık ekmek parası uğruna değil, yalnızca zevk için İlgileniyor...

Tiyatroculuk her babayiğidin harcı değildir. Bu iş özel yetenek ve bilgi istediği kadar, fedakarlık ve cefakarlık da ister. Çalışırsın, üretirsin, ancak eline geçen para akıttığın ter karsısında terazide hafif kalır... Yani geçim sıkıntısı her an kapını çalabilir... Kısacası, omun sanatının karşılığı mizah dergilerine konu olan memur maaşıdır...

İşte bu dar maddi olanaklar içinde kıvranan sanatçılardan biri de Mete Dönmezer'di... Dikkat ederseniz "geçmiş zaman" kullandık... Çünkü ünlü "Kaynanalar" dizisinin "Şoför Dursun"u olarak tanıdığımız Mete Dönmezcr için tiyatrocu maaşıyla geçinmek zorunda olduğu günler artık mazide kaldı.

Mete Dönmezer, ortağı Mustafa Öztekin ile zaman zaman bilardo oynuyor...Evet bundan birbuçuk ay önce, geçim kaygısından arındı Mete Dönmezer... Tesadüfler, onun patron olmasına yol açtı. Geçtiğimiz yaz aylarında Marmaris'te başkentin tanınmış kahvehane sahiplerinden Mustafa Öztekin ile tanışan sanatçı onunla kurduğu dostluk sayesinde, bugün Ankara'daki bilardo salonuna ortak olmayı başardı. Gerçi ortaklık için yeterli sermayesi yoktu, ama kendini patrona sevdirmişti. Kısacası, Allah ona da "Yürü ya kulum" demişti işte!

Şimdi maddi durumunun çok iyi olduğunu belirten Mete Dönmezer, "Bir yılda görmediğim parayı bir ayda kazanıyorum. Artık karnım tok, başım dinç" diiyor.

Mete Dönmezer ile ortağı iddialı langırt maçları da yapıyor.Mete Dönmezer, 1947 yılında Ankara'da doğmuş. İlk ve orta öğreniminden sonra sanat enstitüsünü de yine bu şehirde bitirmiş. Daha sonra Ankara Halk Evleri'nin tiyatro kursuna katılarak buradan mezun olmuş ve hemen ardından Malatya Bölge Tiyatrosu'nu kurmuş. Tiyatro dünyasında adını duyurduktan sonra "Kaynanalar" dizisindeki şoför rolüyle kendini bütün Türkiye'ye tanıtma olanağını bulmuş.

Mete Dönmezer için tiyatro ve televizyon artık ikinci planda kaldı, ama sanatçının gönlü hala bu iki kurumda. Şimdi, dublajı da tiyatro oyunculuğunu da yalnızca zevk için yapıyor. Tabii, arada sırada! Diğer tüm zamanını ise, yeni mesleğine, yani patronluğa ayırıyor. Mete Dönmezer, Mete Dönmezer, Kaynanalar dizisinde, Şoför Dursun rolüyle...bilardo salonundaki patron koltuğuna oturup masa kiralamak isteyenlere fiş kesiyor, para alıyor. Salondaki 32 bilardo masasının da hiç boş kalmadığını düşünecek olursanız, onun hissesine kaç para düşeceğini artık siz tahmin edin.

(Not: Manşet fotoğrafında, Mete Dönmezer, Kaynanalar dizisinin bir sahnesinde Leman Çıdamlı ve Tekin Akmansoy ile...)

(TV'de 7 Gün - 4 Ocak 1982)