Meral Orhonsay patlamaya hazır bir bomba gibi

Yayın Tarihi : 16 Mart 2017
11536
Geçtiğimiz yıl sadece iki filmde oynayan Meral Orhonsay, 1977'de büyük bir atılım yapmayı bekliyor.

 

Yıl 1973... Saklambaç gazetenin açtığı Sinema Güzeli Yarışması'ndan Yeşilçam'a geçen simsiyah saçlı ve yeşil gözlü genç kız dikkatleri çekiyor. Adı Meral Orhonsay...

Meral Orhonsay, 1973'te Saklambaç Sinema Güzeli seçilerek Yeşilçam'a adım atmıştı.Üst üste yaptığı filmler Orhonsay'a Alman TV'sinin kapılarını açıyor. Ancak 1974 yılında tek bir şirkete bağlanan Meral Orhonsay, geri planda kalıyor, adı belleklerden silinmeye başlıyor.

Ancak 1976'da İstanbul Film Festivali'nde kazandığı "en başarılı kadın oyuncu" ödülünü geri veren sanatçı, bir kez daha adından söz ettiriyor. Beyanatlarında, «Artık hürüm. İstediğim şirkete, istediğim çizgide film yaparım» diyor.

İşte yıl 1977 ve Meral Orhonsay adeta pusuda bekliyor. Tıpkı savaşan bir erin, düşmanını gizlice beklediği gibi...

«Artık iddialıyım. Seçerek ve beğenerek oynayacağım. Geçtiğimiz yıl iki filmde oynadım. TV'den gelen film teklifinin sonuçlanmasını bekliyorum. Adımın tekrar ilk günlerdeki gibi duyulmasını belki bu TV filmi ile Meral Orhonsay, sinemada büyük bir atılım yapmaya hazırlanıyor.sağlayacağım» diyen Orhonsay, şimdi evinde sessiz bir yaşantının içinde. Ama genç sanatçıda her an patlamaya hazırlanan bir bombanın sakinliğini sezmemek mümkün değil:

- «En büyük amacım sinemada istediğim noktaya gelebilmek. Sahne tekliflerinin üzerinde bir an olsun durmuyorum. Önümüzdeki ay içerisinde çevrilecek bir filmin, ön görüşmelerini sürdürüyorum. Hayli iddialı bir yapım.»

Aşk konularına değinmek istemiyor Orhonsay. Bu konuda «Evet bir sevgilim var. Mutluyum. Ama aşk ilişkim hiçbir zaman işlerime engel olmayacaktır. Geride bıraktığım yıllar beni bu sözcükleri söyleyebilecek olgunluğa getirdi» şeklinde konuşuyor ve «Düşmanım yok, adımı büyük harflerle yazdırmama az kaldı» diyerek sözlerini noktalıyor.

(Ses Dergisi - 26 Kasim 1977)