Milano'da, Çocuk Oscar'ını Afacan kazandı

Yayın Tarihi : 22 Ocak 2016
9749
Afacan tipiyle şöhret yapan 8 yaşındaki Menderes Utku, Milano Film Festivali'nde birinciliği alarak sinemamıza önemli bir ödül getirdi.

 

Uluslararası Milano Film Festivali'nin başladığı günün gecesiydi. Şehrin banliyölerinden birinde kurulu Festival Sarayı'nın önü ana-baba gününe dönmüş, meraklılar yabancı artistleri yakından görebilmek için birbiri üzerine yığılmıştı. İşte, tam o sırada kapıya yanaşan siyah bir Alfa Romeo arabadan 10-12 yaşlarında sarışın bir erkek çocuğu indi. Çevresine eliyle öpücükler dağıtan çocuk, saraydan içeri girerken meraklılar da «Sasi, Sasi» diye tempo tutmaya başladı.

Menderes Utku, Afacan Küçük Serseri filmiyle kazandığı ödülü gururla gösterdi.Doğrusu, büyük oyuncuları kıskandıracak bir tezahürat arasında davete katılan İtalya'nın bu en popüler çocuk yıldızını alkışlayanlar, onun hemen arkasından içeri giren Türk çocuk yıldızı Menderes
Utku'nun farkına bile varmadılar!

Oysa muhteşem gece sürüp giderken başlangıçtaki durum tamamen değişmiş ve İtalyanların Sasi'si, hakimiyeti bu defa Menderes Utku'ya kaptırmıştı. Babası prodüktör Ümit Utku'nun gecenin en şık erkeği seçilmesinden sonra, bir anda etrafı çevrilen küçük Menderes, sempatik hareketleriyle herkesin sevgilisi oluvermişti!

İşte Uluslararası Milano Film Festivali'nde «Afacan Küçük Serseri» adlı filmi ile çocuk filmleri kategorisinde birinciliği alan Menderes Utku, İtalyan rakibini daha ilk gece böyle silip atmıştı.
Her ülkeye ayrı bir sinema salonunun tahsis edildiği festival köyünde, Türkiye sineması «Afacan Küçük Serseri» filminin gösterileceği gece ağzına kadar dolmuştu. Film başladıktan sonra seyircilerin «Turko, Turko » diye, zaman zaman alkış tutmaları, başta Ümit Utku olmak üzere Türk kolonisini pek memnun etmişti. 

Oysa, filmin prodüktörü Ümit Utku, neticeden endişe duyuyordu. Çünkü, İtalyan Sasi'nin yanı sıra, bir de Japon çocuğun filmi büyük ilgi görmüştü. Ertesi gün, jüri neticeleri açıklayıp Türk filmi «Afacan Küçük Serseri»yi birinci ilan edince, Ümit Utku'nun endişesi silindi!

Milano'da ödül kazanan Afacan Küçük Serseri filminden bir sahne...Babası Ümit Utku, oğlunun bu başarısından sonra bazı yeni kararlar almış. Başta, İngiltere'den getirilecek bir öğretmen nezaretinde küçük oyuncu İngilizce dersleri alacak ve yılda bir film yapacak. Bu arada oğlunun fiyatı yükseltilerek, kendisine film başına 100 bin lira ödenecek.

(Röportaj: Koray Güney - Hayat Dergisi - 25 Kasım 1971)