Manchester City zaferinin kahramanı

Yayın Tarihi : 06 Haziran 2012
14296
Fenerbahçe'nin 1968'de Şampiyonlar Ligi'nden elediği İngiliz devine ilk golü atan Abdullah Çevrim, aynı zamanda 100 metrede Türkiye Şampiyonu bir atletti.

Gelmiş geçmiş en süratli futbolcularımızdan birisidir Abdullah Çevrim. 100 metrede 10.9'luk derecesiyle Türkiye Şampiyonluğu'nu kazanmış bir atlet olması, futboldaki "sürati" hakkında net bir fikir verir.

Abdullah Çevrim aslen Hataylı'dır. 20 Temmuz 1941 günü Hatay'ın Kınkhan ilçesinde dünyaya gelmiştir. Futbola orada gönül vermiş ve Kırıkhan Gençlik Kulübü'nde yetişmişti. Bu kulübün genç takımında daha sonra Türkiye Ligi'nin "Gol Kralı" olacak Fevzi Zemzem ile birlikte top koşturmuşlardı.

Kırıkhan Gençlik'le birkaç maç oynadıktan sonra İstanbul'a gelmişti. Bu gelişi, Kuleli Askeri Lisesi'nde öğrenimi içindi. Askeri lise sıralarında öğrenciyken futbolun yanısıra atletizmde de kendini göstermişti. Ünlü atletlerimizden ve atletizm antrenörlerimizden Rıza Maksut İşman büyük bir yetenek gördüğü için bu genç atleti pistlere çeken kişi olmuştu. Apo, 100 metre koşusunda 10.9'luk derecesiyle Türkiye Şampiyonluğu'nu kazanmıştı.

Ama aklı futboldaydı onun. Topun cazibesine kendini kaptıran bir kişinin meşin yuvarlaktan uzak kalmasına imkan olabilir miydi? Harp Okulu'na geçtikten sonra futbola ağırlık vermişti. Ancak kendisine verilen yer defans olmuştu. Sahanın her yanına koşan, zeki ve çabuk bir defans oyuncusu olarak Gençlerbirliği yöneticilerinin dikkatini çekmiş ve başkentin Kırmızı-Siyah formalı kulübü onu Harb Okulu sıralarından çıkarıp kendi çatısı altına almıştı.

Abdullah Çevrim, Gençlerbirliği takımında da defans oyuncusu olarak kendini göstermiş ve zaman zaman forvete de çıkmıştı. 1945 yılında Fenerbahçeli yöneticiler onu transfer etmişler ve kendisine Sarı-Lacivert formayı giydirmişlerdi. Apo, Sarı-Lacivert renkler altında parladı. 1965-1970 yıllan arasında Fenerbahçe forması altında 166 maç oynadı, 31 gol attı ve futbol sahalarımızda unutulmaz bir isim yaptı.

(Soldaki fotoğraf: Abdullah Çevrim, Beşiktaş'la oynadıkları bir maç sonrasında, rakip kaleci Varol Ürkmez ile...)

Fenerbahçe'nin 1968 yılındaki Manchester City zaferinin en önemli kahramanlarından biri de Abdullah Çevrim'di. İngiltere'deki 0-0'lık maçın rövanşında, İstanbul'da 2-1 kazanılan karşılaşmada, ikinci yarıda oyuna girmiş, 1-0 yenik durumda olan Fenerbahçe'yi 46. dakikada beraberliğe taşımıştı. Ogün'ün 78. dakikada ağları havalandırmasıyla Kanarya maçı 2-1 kazanıp, güçlü rakibini elemişti. 12'si Genç, 4'ü Ümit, biri B ve 2'si A Milli Takımlanmız'da olmak üzere 19 kez Ay-Yıldızlı formayı giyen Abdullah Çevrim, futbol yaşamını Fenerbahçe'nin Sarı-Lacivert forması altında noktaladı.

Abdullah Çevrim, futbolu bıraktıktan sonra kendini iş hayatına verdi. Özel yaşamında her zaman beyefendi, her zaman sevimli, her zaman saygılı bir kişi olduğu gibi mükemmel bir aile babası olarak da tanındı. Temmuz ayında doğup, Temmuz ayında evlendiği, Temmuz ayında baba olduğu ve yine bir Temmuz ayında Fenerbahçe'ye transfer olduğu için yılın 7. ayının kendisine uğur ve mutluluk getiren bir ay olduğuna inanır.

(Üstteki fotoğraf: Abdullah Çevrim'in İstanbul'daki Manchester City maçının 46. dakikasında attığı ve skoru 1-1'e getiren gol...)