Leman Çıdamlı - Aynı erkekle dört nikah

Yayın Tarihi : 18 Aralık 2016
13838
Kaynanalar'ın Nuriye Kantar'ı Leman Çıdamlı, sanat yaşamına operacı olarak başlamış. Eşi Nejat Çıdamlı ile 4 kez evlenip, 3 kez boşanmış...

 

Kaynanalar dizisinin sevilen sanatçısı Leman Çıdamlı'nın da, rol arkadaşı Sevda Aydan gibi bir opera artisti olduğunu biliyor muydunuz?

Leman Çıdamlı, tam 21 yıl opera sanatçısı olarak sahneye çıkmış...Tam 21 yıl emek verdiği operada değil de, televizyonda ün yapan Leman Çıdamlı, yedi yıl İstanbul Konservatuvarı'nda öğrenim görmüş. O sıralar İstanbul'da opera olmadığı için, Ankara'ya gidip Devlet Operası'nın sınavlarına girmiş. Kendisi gibi opera sanatçısı olan eşi Nejat Çıdamlı ile birlikte sanat yaşamlarını sürdürmüşler.

Lise son sınıfa giden Ayşegül ve ilkokul dördüncü sınıfta okuyan Neşe adlı iki kızları olan Çıdamlı çifti, geçen yıl Ekim ayında emekli olur olmaz, soluğu İstanbul'da almış. "Kaynanalar" dizisinde canlandırdığı "Nuriye Kantar" karakterini çok beğenen filmciler, hemen Leman Çıdamlı'nın peşine düşmüş. Rol arkadaşı Tekin Akmansoy'la birlikte iki film çevirmiş.

Bu arada Leman Çıdamlı'nın oldukça ilginç bir özel yaşamı var... Dobra dobra konuşması, en son söylenecek sözü en başta söyleyivermesi ve sanatçıların değişmez kaderi olan ekonomik sıkıntılar, Leman Çıdamlı ile kocası Nejat Çıdamlı'yı tam üç kez kez yargıç karşısına çıkarmış. Üçünde de şiddetli geçimsizlikten boşanmışlar. Ama üç ayrılıkta da eşi ondan, o eşinden kopamamış. Her seferinde de barışmışlar. Yargıcın bozduğu evliliği, nikah memuru üç kez onarmış... İlkini de sayarsanız Leman Çıdamlı, eşi Nejat ile tam dört kez nikah masasına oturmuş.

Leman Çıdamlı, Kaynanalar dizisindeki Nuriye Kantar tiplemesiyle büyük ün kazandı...«Eh...» diyor Leman Çıdamlı, «Yaşımız ilerledi artık. Bundan sonra ayrılık yaraşmaz bize. "Tanrı'nın buyruğu üçtür" dedik, sınadık. Gerisi sağlam olur inşallah. Hem biliyor musunuz, artık evde kavga da edemiyoruz. Çocuklar alay ediyor. Baktık bu iş kendimize güldürmekle olmuyor, kestik dırdırı...»

Bu duruma gelmelerinde, sanırız ekonomik durumlarının rahatlamasının payı da büyük. Kaynanalar dizisinin bu yıl yeniden başlamasından sonra, sanatçı yine Nuriye Kantar'ın kişiliğine bürünüvermiş...

«Öyle ki, evde eğer sinirlenir, heyecanlanırsam, hemen Nuriye oluveriyorum. Konuşmalarımdan davranışlarıma kadar bilinç altından Kaynanalar'ı oynuyorum. Farkına varır varmaz da kendi kendime gülüyorum. Eşim ve çocuklarım da neyi gerçek söylediğimi anlayamıyor» diyor.

(Not Manşet fotoğrafında, Leman Çıdamlı ile eşi Nejat Çıdamlı birlikte görülüyor. İki sanatçı, bu kadar evlenip ayrılmalarına rağmen birbirlerinden kopamadıkları gibi, ölüm de onları uzun süre ayrı tutamadı. Leman Çıdamlı, eşinin ölümünden sadece 10 gün sonra, 18 Aralık 2012'de yaşama veda etti.)

(Yazı: Tülay Kopkiman / Ses Dergisi - 12 Nisan 1975)