Küçük yıldız Billur Kalkavan'a büyük ilgi

Yayın Tarihi : 05 Mart 2013
23858
"Ayrı Dünyalar" filminde Erol Taş ile başrolü paylaşan Billur Kalkavan, Cork Film Festivali'nde büyük ilgi gördü.


Billur Kalkavan'ı "sanatçı özentisi bir sosyete güzeli" olarak tanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz... O, 1970'lerin başında Yeşilçam'ın küçük yıldızlarından biriydi ve çok da beğeniliyordu. Bu yazı, 17 Ekim 1970 tarihli bir dergiden...

**********

Turgut Demirağ'ın geçen yıl çevirdiği ve başrollerini Erol Taş, Billur Kalkavan ve Solveig Samelius'un paylaştığı «Ayrı Dünyalar» filmi geçen ay İrlanda'da yapılan Cork Festivali'ne katıldı. «Ayrı Dünyalar» için Erol Taş, Billur Kalkavan ve Turgut Demirağ, İrlanda'ya gittiler. 28 ülkeden 60 filmin katıldığı festivalde «Ayrı Dünyalar» ilgi topladı ama, Erol Taş'la Billur Kalkavan'ın topladığı ilgi, filmi geçti.

Billur KalkavanCork, İrlanda'da bir şehir... Burada 15 yıldan beri her yıl bir film festivali düzenlenir. Dermot Breen'in gayretiyle Cork Festivali 15 yıldan beri hiç aksamadan tekrarlanır. Bu festivalin bir «kısa metrajlı filmler» bölümü vardır, bir de «konulu filmler» bölümü. Konulu filimlerde «derecelendirme» olmaz, sadece katılan filmlerin 10'u ayrılır. Buna mukabil 4 dalda yapılan belge filimleri şenliği yarışmalıdır. Cork Festivali, Venedik, Berlin, Cannes gibi Türkiye'de adı bilinen bir festival değildir. Bu yüzden hiçbir yerli film yapımcısı bu şenliğe iltifat etmez. Turgut Demirağ ise her yıl bir filmini koltuğunun altına sıkıştırıp Cork'a gider, filmini festivale sokar.

(Üstteki fotoğraf: Billur Kalkavan, Cork Valisi'ne Türkiye'den getirdiği bir hediyeyi veriyor...)

Adet bu yıl da bozulmadı ve Turgut Demirağ «Ayrı Dünyalar» filminin büyük yıldızı Erol Taş'la, minik yıldızı Billur Kalkavan'ı alıp Cork'a gitti. Hapishane kaçkını bir kanlı katili, küçücük bir kız çocuğunun ikna edip tekrar hapse yollaması gibi «ilginç» bir konuyu işleyen «Ayrı Dünyalar» festival broşürünün 59'uncu sırasına «Seperate Worlds» adıyla yerleşti.

Billur Kalkavan«Seperate Worlds» festivale katılan 28 ülkenin yolladığı 60 film içinde epey olumlu yankılara yol açtı, bu arada Erol Taş ve özellikle Billur Kalkavan çok beğenildi.

(Soldaki fotoğraf: Billur Kalkavan, Ayrı Dünyalar filminin bir sahnesinde Erol Taş ile...)

Festivalin en çok ilgi toplayan filmi olan «First Love»ın başrolünü oynayan John Mulder Brown, Billur Kalkavan'a hayran kalmış ve «Erol Taş ve Billur'la bir filmde oynamak isterim» demiş.