Küçük artistlerin büyük rekabeti

Yayın Tarihi : 05 Aralık 2016
7746
1959 yılında çevrilen Ayşecik filminin büyük başarı kazanması, birçok çocuk oyuncunun ortaya çıkmasına yol açarken, büyük bir rekabet de yarattı.

 

Çocuk oyuncuların en ünlüsü ve en çok para kazananı 'Ayşecik' olarak tanıdığımız Zeynep Değirmencioğlu'dur...1959 çevrilen "Ayşecik" filmi memleketimizde "çocuk artistli filmler" modasını ortaya çıkardı. Halk filmi tutmuştu, oynadığı sinemalara akın akın koşuyordu. Filmin olağanüstü ilgi görmesinin birkaç sebebi vardı: Senaryo bir çocuk hikayesinden alınmıştı. Eser güzel olmasaydı, Zeynep Değirmencioğlu diye bir isim ortada bulunmayacaktı. O zamanlar dört yaşındaydı. Belgin Doruk, Eşref Kolçak gibi artistlerle ve Atıf Yılmaz gibi bir rejisörle çalışması Zeynep Değirmencioğlu için büyük bir talihti.

Zeki Müren hariç, büyük yaştaki artistlere verilmeyen ücreti alması, Zeynep Değirmencioğlu'nu hissedar olarak bir başka film yapmaya zorladı. "Altın Kalpler" tutmayınca, büyük şöhretin büyük masraf istediği kanaatine varıldı. 

Kemal Film firması bugünlerde "Yavru Melek" filminde Cahide Sonku, Cavidan Dora, Evrim Fer, Nedret Güvenç, Sadri Alışık, Ahmet Tank Tekçe, Sadettin Erbil, Memduh Ün (aktör olarak çalışıyor), Hulusi Kentmen, Nubar Terziyan gibi masraflı bir kadroyu küçük artiste destek yapıyor. "Yavru Melek" iş yapmadığı takdirde Zeynep Değirmencioğlu iki filmde parlayan küçük bir yıldız olarak kalacaktır. 

Nilüfer Koçyiğit aynı zamanda İstanbul Belediyesi Çocuk Tiyatrosu'nda sahneye çıkıyor.Zeynep'in kazandığı bu "piyango şöhret" ortaya yeni çocuk artistlerin çıkmasına sebep oldu. Rüya Gümüşata, çocuk artistlerin en büyüğüdür. Şöhret bakımından şimdilik ikinciliği elde tutuyor. Bugüne kadar en fazla film çeviren çocuk artist de Rüya'dır.

1961'in Türk filmciliğine getirdiği çocuk artistler arasında Nida Sun, Nilgün Özhan, Esin Nur, Güler Ersoy, Nilüfer Koçyiğit ve Hilal Esen var. Nida Sun "Ben Masumum" ve "Zavallı Necdet"; Nilgün Özhan "Karadul" ve "Bülbül Yuvası"; Esin Nur "Unutamadığım Kadın"; Güler Ersoy "Otobüs Yolcuları", "Sevimli Haydut", "Hatırla Sevgilim", "Oğlum" ve "Hazan Yaprağı"; Nilüfer Koçyiğit "Bir Yetimenin Hasreti" ve "Benim Küçük Meleğim"; Hilal Esen de "Gönül Ferman Dinlemez" filmlerini çevirdiler.

Zeynep Değirmencioğlu'nun en büyük rakibi olan Rüya Gümüşata, ondan daha fazla film çevirmesine karşılık, henüz onun kadar para kazanamamaktadır.(Not: Manşet fotoğrafında yer alan Esin Nur, 1961'de çevrilen "Unutamadığım Kadın" da oynadı. Filmin başrollerini Göksel Arsoy, Muhterem Nur ve Evrim Fer paylaşıyordu. Filmin tutulmasında üç baş artist kadar rolü olan Esin Nur altı yaşındadır. Okula henüz başlamamıştır. Beyaz perdenin en küçük sinema artistidir, üç yaşında bir kız kardeşi vardır.

(Ses Dergisi - 20 Ocak 1962)